İstek Alan Salkım Çiçek Tığ Oyası Yapımı

İstek Alan Salkım Çiçek Tığ Oyası Modeli
İstek Alan Salkım Çiçek Tığ Oyası Modeli

Yazmalarda güzel duran bir sallantılı oya çeşidinin yeni bir modelinin yapımını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Bundan öncede farklı modellerini paylaştığımız salkım çiçek tığ oyasının yeni bir modelini aktaralım. Bir ağacı andıran görüntüsü olan motifleri ile bu yeni yazma kenarı modelini çeyizleriniz için hemen yapmak isteyeceksiniz.

Motifleri iki renkle yapılan bu harika motifli tığ işi oya örneği ara motifleri bu anlatımda çok sallantılı bulunduğu için değiştirilmiştir. Örümcek üzeri pimpiriklerden oluşan ara motifleri yerine örümcekle başlanan tepesi pimpirikli çubuk motifleri yapılmıştır. Bu da oyayı daha düzgün göstermiştir. Hatırlarsanız daha önceki paylaşımlarımızdaki salkım çiçek oya örneklerinde daha basit olan çimen oyaları çalışılmıştı.

İstek Alan Salkım Çiçek Tığ Oyası Örneği
İstek Alan Salkım Çiçek Tığ Oyası Örneği

Tığ İşi Yeni Salkım Çiçek Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Yazma kenarına hem verilecek arayı belirlemek için hem de salkım çiçek motifleri eklemek için motifler işlenmiştir. Ara için daha önceki modellerin yapılışında sıklıkla kullanılan çubuklu motifler çalışılmıştır. Bunlar örümcekle başlanan tırabzanla yukarı çıkılıp arasına 3 pimpirik çalışılıp kalanı sık iğne ile bitirilen motiflerdir. Salkım çiçekleri eklemek için ise tepesi yine 3 pimpirikli ama örümcekle başlanıp bitirilen bir motif yapılmıştır.

Yeni salkım çiçek tığ oyasına sağdaki ilk pimpiriğe beyaz renkle 5 kez 4 zincir çekilip kapatılarak yapılan bir yaprakla başlanmıştır. Devamında 6 zincir çekilip ortadaki değil solda kalan pimpiriğe de ilki gibi 5 adet pimpirik çalışılmıştır. Daha sonra ip kırılıp kırmızı renge geçilmiş ve 6 zincirli yuva içerisine 10 adet tırabzan yapılmıştır. Ardından 5 zincir çekilip beyaz renkle tırabzan arlarına 1 zincir çekilip kapatılarak devam edilmiştir. Tepeye çıkıldıkça eksiltme yapılarak bu işlemler aynen tekrarlanmış ve motif bitirilmiştir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı