Islak Keçeleme İle Örgü Yapımı

Eğer hobi amaçlı keçe işleri yapıyorsanız, ıslak keçeleme yöntemi ile evde kendi keçenizi yapabilirsiniz. Keçe elde etmek için yün iplik kullanabileceğiniz gibi, yün liflerde kullanabilirsiniz. Bu yöntemle evinizde ıslak keçenizi kolaylıkla kendiniz yapabilirsiniz.

Evde ıslak keçe yapmak için gerekli olan malzemelerimiz; Sıcak su, yağ oranı yüksek olan doğal sabun, dilediğiniz renkte yün iplik yahut yün lif, bambu masa tablası ya da havalı naylondur. Islak keçeleme yöntemi yapılırken, yünlerimizi üzerine koyacağımız nesne yuvarlanabilir olmalıdır. Çünkü keçeleme işlemi yaparken, yünlerin birbirine girmesini sağlamak gerekir. Yağ oranı yüksek olan sabun yerine dilerseniz jel şeklinde olan Arap sabunu da kullanabilirsiniz. Bambu servis tablamızın ya da havalı naylonumuzun üzerine yün liflerimizi sık aralıklarla yerleştiriyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken yünlerimizin aynı yöne bakması ve aralarında boşluk olmamasıdır.

Yerleştirme işlemini yaptıktan sonra yünlerimizin üzerine sıcak suyla birlikte sabun gezdiriyoruz ve liflerimizi serdiğimiz naylonun ucundan ya da bambu servis tablamızın ucundan rulo yapmaya başlıyoruz. Rulo yaparken, yünlerin sıkışacak şekilde olmasına özen gösteriyoruz. Sıkı sıkı yuvarlama işlemimizi yaptıktan sonra rulomuzun gevşememesi için iki ucuna lastik takıyoruz ve bu halde bastırarak yuvarlama işlemimizi tekrarlıyoruz. Rulomuzu ellerimizle ezerek yuvarlıyoruz. Bu işlemi yaklaşık 30-40 kez tekrar ediyoruz. Ardından rulomuzun kenarlarına taktığımız lastikleri çıkarıyoruz. Keçe kumaşımızda ideal sonuç elde edilene kadar işlemimize devam ediyoruz.

Islak keçeleme yöntemi ile yün iplikler birbirine iyice kenetlenir. Yün ipliklerimiz, keçe haline geldiğinde küçülmüş ve sıkılaşmış olur. Keçemizin kenar kısımlarında birleşme söz konusu olmaz. Ellerimizi sıcak su ve sabun ile ıslatarak, keçemizin kenarlarını ezmemiz gerekir. Islak keçeleme ile elde ettiğiniz keçeyi her türlü şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dilerseniz kumaş olarak, dilerseniz oyuncak ve takı yapımında, dilerseniz de süslemelerde kullanabilirsiniz.

ıslak keçeleme örgü yapımı

Bir önceki yazımız olan Örme yada Keçeden Kalpli Kapı Süsü başlıklı makalemizde dekoratif kapı süsleri, Kalpli Kapı Süsü ve kapı süsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir