İri Dalgalı Örgü Boyunluk Yapımı

İri Dalgalı Örgü Boyunluk Yapımı
İri Dalgalı Örgü Boyunluk Yapımı

Sizlere ön tarafı burgulu arka tarafı burgusuz oldukça şık iri dalgalı örgü boyunluk modeli anlatımını sunuyorum. Aynı örgü modeli ile aynı zamanda hem bere hem de atkı da çalışabilirsiniz. Yapımında ister ince isterseniz de kalın bir ip kullanabilirsiniz. Bunun yanında kullanılacak olan ipin kalınlığına bağlı olmak kaydıyla şiş numarası tercih ediniz. Videodaki örnekte 4,5 numara şiş kullanılmıştır. Boyunluk yapımı için ayrıca bir mezuraya bir de yün iğnesine ihtiyaç duyacaksınız.

Bir örgü atkı çalışmasına başlamadan önce öreceğiniz atkının enini önceden hesap etmelisiniz. Atkının eni yetişkinler de bu 18-19 cm, daha ince ipler için 22-25 cm, erkekler için 20-21 cm olarak hesaplanabilir. Çocuklar için de boynunun ölçüsünden 2-3 cm daha büyük hesaplanması gereklidir.

İri Dalgalı Örgü Boyunluk Modeli
İri Dalgalı Örgü Boyunluk Modeli

İri dalgalı ajur atkı motifinin başlangıcı için 8 ve katları halinde ilmeklere ihtiyaç duyulmaktadır. İlmekler uzun kuyruklu olacağı için şişin yanına daha ince olan bir şiş daha ilave edilmelidir. Videodaki atkı modelinin başlangıcında 4 model için +1 ilave ilmekle birlikte toplamda 33 ilmek atılmıştır. Atkı örneğinin ilk 4 sırası ters örgüdür. Beşinci sıradan itibaren ön yüzde örgüyü kıvrımlandırma işlemine geçilmektedir. Bu işlemle motife iri dalgalı bir görünüm kazandırılmaktadır. Atkı örgü modelinin devamı için de aşağıdaki videosunu seyredebilirsiniz.

İri Dalgalı Ajurlu Atkı Örgü Modeli Yapımı:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı