İplik ile Kolay Ponpon Halı Nasıl Yapılır

Kolay ponpon halı nasıl yapılır
Kolay ponpon halı nasıl yapılır

Renkli yumuk yumuk halılar yaparak evinizde rengarenk bir hava estirebilirsiniz. Hem de bunu hiç zorlanmadan yün ipliklerle yaparak çok güzel ponpon halılar yapabilirsiniz. Ayrıca çok fazla para harcamadan bir yere dekoratif dokunuşlar yapmak sizin ruh halinizi de iyi gelecektir. Hatta bunu bir seviye ileri götürerek daha önceki örgü projelerinizden artan iplikler ile yapıp geri dönüşüme de katkıda bulunabilirsiniz.

Oldukça renkli kolay ponpon halı yapımı için orta ve geniş hacimli iplikler tercih etmek her zaman daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Evde ponpon halı yapımında aynı zamanda seçeceğiniz ipliklerin renkleri de birbirleri ile uyum içinde olmalıdır. Sonuçta göze hitap eden bir iş yapıyorsunuz. Bence pastel tonları deneyebilirsiniz.

Kolay ponpon halı malzemeleri
Kolay ponpon halı malzemeleri

Ponpon halı yapımı için bize gerekli olan malzemeler nelerdir? Hemen sıralayalım.

  • Yün iplik (Orta ağırlıkta veya hacimli)
  • Makas
  • Kaydırmaz halı pedi ya da kauçuk bağlantılı kağıt
  • Sandalye

Malzemeler oldukça basit, değil mi? Siz de hazırladıysanız gelin hep birlikte kolay ponpon halı nasıl yapılır resimleri ile birlikte uygulamasını görelim.

Sandalye arasına ip dolama
Sandalye arasına ip dolama

Bu kendin yap projesi için çok miktarda ponpon gerekiyor. Bu ponponları tek tek yapmak çok zamanınızı alacaktır. Malzemeler içerisinde sandalye ne işe yarayacak diye merak edenleriniz olmuştur. İşte sandalye bir kerede bir demet ponpon hazırlamanın baş aktörü olacaktır.

Çileyi ortadan iple bağlama
Çileyi ortadan iple bağlama

Bunun için bir sandalyeyi ters çevirin. İpinizi sandalyenizin iki bacağının çevresine yaklaşık 40 kat olacak şekilde dolayın. Uçlarını bağlayın.

Çileyi ortadan kes
Çileyi ortadan kes

Sandalyenin bacakları arasından geçirdiğiniz ipliği başka bir iplik ile tam ortasından bağlayın. Bu sonraki aşama için ipinizin dağılmadan güvenli bir şekilde çıkarmanızı sağlayacaktır.

Ponponların uçlarını düzelt
Ponponların uçlarını düzelt

Sandalyenin bacakları arasından oluşturduğunuz çileyi çıkarın. Sonrasında istediğiniz ponpon büyüklüğüne göre resimdeki gibi boşluklar vererek iplerle bağlayın. Çilenizi yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bölümler haline getirin. Bağlanan bölümün her iki tarafındaki boşluğu olabildiğince düz tutarak bağlanmış bölüm arasından kesin.

Ponponların uçlarını düzelt
Ponponların uçlarını düzelt

Kesildiğinde, ponpon formunu görebilirsiniz. Ponpon püsküllerini aynı boyuta getirmek için uçlarını kesin.

Kaymaz halıya ponpon bağlama
Kaymaz halıya ponpon bağlama

Oluşturduğunuz ponponları kaymaz halı pedi üzerindeki boşluklara kaydırın ve sabitlemek için çift düğüm atarak bağlayın. İstenilen halı boyutunu elde edene kadar başka bir ponpon ile aynı şekilde eklemeye devam edin. Ponponların kaplamadığı fazlalık olan kaymaz pedleri düzeltin.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı