İpi Koparmadan Tek Sıra İki Renkli Oya Yapımı

İpi Koparmadan Tek Sıra İki Renkli Tığ Oyası
İpi Koparmadan Tek Sıra İki Renkli Tığ Oyası

Bir iğne ve tığ oyası modelleri deposu haline gelen Oya ve Dantel Dünyası kanalının yeni bir videosu ile beraberiz. Bu videoda ip kopmadan giden tek sıra iki renkli oya yapımı anlatılmıştır. Normalde iki rengin kullanıldığı tığ oyalarında renk geçişlerinde ip kopartılır ve diğer ipe geçilir. Ancak bu oya örneğinde ipi koparmadan nasıl iki renk ile oya motifinin yapılacağı güzel bir şekilde anlatılmıştır.

Oya örneğinin yapımında 22 numara tığ ile bordo ve altın sarısı Leylak marka oya ipleri kullanılmıştır.

İp Kopmadan Giden Tek Sıra İki Renkli Oya Yapılışı

Oyanın başlangıcına tığ batısı yapımı ile başlanmıştır ve iki renk ip kullanılmıştır. Tığ batısı iki zincir çekip bir ara verip kapatarak kutucuklarla oluşturulmuştur. İlk renk bitiminde ipi koparmadan bir çengelli iğne ile işaretliyoruz.

Diğer renk ip ile tığ batısı üzerine kuracağımız motifin ilk sırasının yapımına geçiyoruz. Bunun için diğer renk ipimizi alıp tığ batısına sabitleyerek örümcek çekip 2 tığ batısı atlayıp üçüncüye kapatıyoruz. Tırabzanlarla yukarı doğru çıkıp 4 zincir çekip sık iğnelerle aşağıya doğru iniyoruz. Sonra tekrar bu şekilde 1 tane daha örüp tepesine 12 zincir çekip oyamızın döndürüyoruz. İlk başta ördüğümüz örümcek-tırabzan tepesine kapatıyoruz. Oyayı tekrar döndürüp oluşan köprüyü 4 zincir-2 sık iğnesi şeklinde pimpiriklerle dolduruyoruz. Sekiz zincir çekip dönerek ilk pimpiriğe kapatıyoruz. Diğer pimpiriklere 6 zincir çekip kapatıyoruz. Böylelikle 4 yuva elde ediyoruz.

İki Renkli Tığ Oyasının İp Koparmadan Yapılışı
İki Renkli Tığ Oyasının İp Koparmadan Yapılışı

Oyayı ters döndürüp bu yuva içerisine 4 zincir-2 sık iğnesi yaparak yine pimpirikler elde ediyoruz. Sonra 6 sık iğnesi ile aşağıya iniyoruz. Devamında aynı motiften aynı renk iple bir tane daha yapıyoruz. Bu iki motifi birleştirmek için pimpirik yapıyoruz.

Aynı renk ipimizle bu sefer tığ batısını yapıyoruz ve ipimizi yine koparmıyoruz. Sonra ilk rengimize geçerek bu tığ batısının üzerine de aynı motiften 2 tane daha yapıyoruz.

Bu şekilde ip kopmadan iki renkli oya ipini sıra ile kullanıp tek sıralı oya modelini yazmamızın kenarına işliyoruz. Yapacaklara şimdiden kolay gelsin.

İki Renkli Tığ Oyasının İp Koparmadan Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı