İp Üstünde Dut Oyası Nasıl Örülür?

İp Üstünde Dut Oyası Nasıl Örülür
İp Üstünde Dut Oyası Nasıl Örülür

Bir önceki yazımda ip oyası yapımı hakkında bilgiler vermiştim ve bir de yapılış ile ilgili bir video yayınlamıştım. O yazımda ip oyasının farklı örneklerinin bulunduğundan bahsetmiştim. İşte bu seferde sizlere birbirinden güzel ip oyası örnekleri paylaşmak istiyorum. Tabi yapılışları ile birlikte. Tığ işi dut oyası yapımı da bunlardan biri olacak.

Sadece dut kısmının ip üstüne yapıldığını önceden belirtmek isterim. Yani ana motif ip üzerine işlenmektedir. Ara motifler ise normal oya ipi ile örülmektedir. Görüldüğü üzere daha önce paylaştığım dutlu oya modellerinden farklı bir yapılış tekniğine sahiptir. Bu farklı dutlu oya modeli adeta bir mekik gibi durmaktadır. İp dut oyası tamamlandıktan sonra çıkarılmaktadır.

İp Üstünde Dut Oyası Yapımı

İki sıradan oluşmaktadır. İlk sıra tığ batısından oluşmaktadır. İkinci sırada ise dut modeli yer almaktadır.

İp Üstünde Dut Oyası Yapımı
İp Üstünde Dut Oyası Yapımı

İpi tığ batısına sabitledikten sonra üst üste 2 örümcek yapıp tığ batısından üç kutucuk atlayıp dördüncüye sabitliyoruz. Bu sıra sürekli bu şekilde ikili örümcekler örüp kapatmakla ilerleyecektir.

Geldik ilk ördüğümüz bu örümcekli sıranın üzerine ipli dut oyasını yapmaya. Bunun için kalın bir ip olan patik çetik ipi kullanacağız. Siz isterseniz aynı kalınlıkta farklı ipler de kullanabilirsiniz. Mesela yorgan ipi. Bu ipten küçük bir parça kesiyoruz. Daha önceden ördüğümüz ikili örümceklerin ortasına oya ipimiz sabitliyoruz ve bir örümcek örüyoruz. Oyayı ters çevirip başına bir kez dolayıp kesmiş olduğumuz ipi elimize alıyoruz. İpin altından alıp ipi üzerine 12 tane ikili tırabzan örüyoruz. Bittikten sonra oyayı ön yüzüne çeviriyoruz. Bütün tırabzanların başına batmak suretiyle tekrar ikili tırabzanlar örüyoruz. Bir zincir çekip örümceğin tepesine batıp sık iğnesi ile kapatıyoruz.

Tekrardan örümcek çekip aşağıda yer alan bir sonraki ikili örümceğin ortasına batıyoruz. Sık iğne ile kapatıyoruz. Yine örümcek çekip oyanın ters yüzünü çeviriyoruz ve sıradaki diğer dut oyamızı yukarıda anlatıldığı gibi yapıyoruz.

İki dut oyası bittikten sonra kalın ipi artık çekip çıkarıyoruz. Bu yöntemle diğer dut oyalarını da hazırlayarak yazmamızın tüm kenarlarını tamamlıyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı