İp Oyası Nasıl Yapılır

İp Oyası Nasıl Yapılır
İp Oyası Nasıl Yapılır

Kalın bir iplik türü olan floş iplik üzerine yapılan bir oya türü olan ip oyası yapımından bahsetmek istiyorum. Halk arasında floş ip oyası diye de adlandırılmaktadır. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Tek sıralı, sıralı tip ip oya örnekleri olduğu gibi çeşitli çiçek oyaları da ip oyaları ile yapılabilmektedir. Yorgan ip üzerine yapılan kasımpatı oyasında olduğu gibi ip oyayı işlemede yardımcı bir araç olarak kullanılmamaktadır. Bizzat oyanın kendisini oluşturmaktadır yani oya gibi örülmektedir. Floş ip haricinde bir de oya ipi kullanılarak yapılan iki iple örülen bir oyadır. Oya ipi hem tığ batısının yapımında hem de floş ipi kalın bir ip olduğundan onu desteklemek için kullanılmaktadır.

İp Oyası Yapılışı

İp oyası hakkındaki bu bilgilendirmeden sonra Oya ve Dantel Dünyası kanalının yaptığı örneğe bir bakalım. Burada floş ip ile yapraklı bir çiçek motifi örülmüş olduğunu görüyoruz. Ara motiflerde de yine floş ipten bir yuva oluşturulmuş. Oya ipi ise floş ip ile örülen motiflerin daha dik durmasını sağlayacak bir yapıda kullanılmış. Hem çiçeğin göbeğini meydana getirmiş hem de ara motifleri daha zengin göstermiş.

İp Oyası Yapımı
İp Oyası Yapımı

Videolu anlatımlı oya örneğine başlamadan önce hem floş ip hem de oya ipi yazma kenarına zincir çekerek tutturulduğunu görmekteyiz. Oya ipi ile belli bir sayıda zincir çektikten sonra floş ipi yuvarlak yapılmaktadır. Bu yuvarlak floş ilmek içinden ince ip ile ilmek alıp diğer ilmek içerisinden geçirilip sık iğne ile yuva sabitlenmektedir. Böylece çiçeğin ilk yaprağı oluşturulmaktadır. Çiçeğin diğer yaprakları da aynı şeklide örülmektedir. Örüldükten sonra yine belli sayıda zincir çekip birkaç tığ batısı atlayarak diğer tığ batısına zincirler sabitlenmektedir.

Ara motifler içinde floş ip ile küçük yapraklar oluşturarak yapımı zor ip oyamızı tamamlamış oluyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı