İncili Yelpaze Tığ Oyası Yapımı

İncili Yelpaze Tığ Oyası Yapımı
İncili Yelpaze Tığ Oyası Yapımı

Daha önceden farklı yelpaze oyası yapımlarını anlatan videolar paylaşmıştım. Bunların içinde pıtırcıklı ve yapraklı yelpaze oya modelleri vardı. Şimdi ise tığ işi incili yelpaze oyası yapımının anlatıldığı videoyu paylaşıyorum. İncilerin yelpaze yaprakları içerisine yerleştirildiği bu tığ oyasını çok beğeneceksiniz.

22 numara tığ ile örülen inci süslemeli yelpaze tığ oyası 2 sıradan oluşmaktadır. Bu oya yapımında diğer tığ oya videolarında benzer motiflerin işlendiğini göreceksiniz. İlk sıra vereceğiniz arayı belirlemek için öreceğiniz örümcekli-sık iğneli motiflerden meydana gelmektedir. Bu sıradaki motiflerin yapımına örümcekle başlanmıştır. Örümcekler tığ batısından 2 kutucuk atlanıp üçüncüye kapatılmıştır. Sonrasında ilmekler ikişer ikişer alınıp yukarı çıkılıp, tepesine 3 tane 5 zincirli pimpirik yapılmıştır. Ardından 6 sık iğnesi ile çıkılan çubuktan aşağıya inilmiştir. Devamında yine örümcek çekilip aynı motiflerden yazma kenarı boyunca örülmüştür.

İncili Yelpaze Tığ Oyası Modeli
İncili Yelpaze Tığ Oyası Modeli

İncili yelpaze oya modeli ilk sırasında vereceğimiz arayı belirledikten sonra ikinci sırada yelpaze motifinin yapımına geçiyoruz. Önceden incilerimizi ipimize diziyoruz. İlk sırada ördüğümüz 3 pimpiriğin ortasındakine ipimizi sabitliyoruz. Başlangıçta 3 zincir çekerek (zinciri de tırabzan sayıp) aynı pimpiriğe batarak 5 tane tırabzan yapıyoruz. Ardından 6 zincir çekip oyayı ters döndürüyoruz ve ilk tırabzanın içine sabitliyoruz. Böylelikle 6 zincirli bir yuva elde ediyoruz.

Tekrar 6 zincir çekip bu zincirleri bir sonraki üçlü pimpiriğin ortasındakine kapatıyoruz. Bir zincir çekip dönerek bu 6 zincirin üzerine 7 tane sık iğnesi yapıyoruz. Sekizinci sık iğneyi ise yapmış olduğumuz yuvada tamamlıyoruz. Tekrar 6 zincir çekip üzerine 1 boncuk atıyoruz. Boncuğu içine alarak küçük bir örümcek çekiyoruz ve terse dönüyoruz. Örümceği sık iğnelerin ilk başındakine kapatıyoruz ve 1 zincir çekip dönüyoruz. Boncuktaki örümceğin boşta kalan iki kanadına 8 tane sık iğnesi yapıyoruz. Devamında 6 incirli yere girerek buraya da 8 tane sık iğnesi yapıp yelpazenin ilk kanadını örmüş oluyoruz. Diğer kanatları da aynı şekilde yaparak incili yelpaze oyasını tamamlamış oluyoruz.

Tığ İşi İncili Yelpaze Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı