İncili Tığ Oyası Yapımı

İncili Tığ Oyası Modeli
İncili Tığ Oyası Modeli

Yapılışı çok basit ama çok şirin bir tığ oyasının yapımını inceleyeceğim. İncili tığ oyası adı verilen bu örneğin yapılışını detayları ile birlikte sizlere sunmaya çalışacağım. Tığ oyalarına yeni başlayan hanımların kaçırmaması gereken eğitimlik oya modellerinden biridir.

Tek renk örülen bu oya modelinin her motifinde üçer adet inci boncuk kullanıldığını rahatlıkla görebiliyoruz. İkişer zincir çekilip tığ batısı yapıldıktan sonra üzeri tek sıra halinde ilerlenmektedir. İnciler ipe önceden geçirilerek yapılmıştır.

Tığ İşi İncili Oya Modeli Yapılışı

İlk önce oyanın iki zincirli tığ batısı yapılmıştır. Sonra tığ batısına batarak incili kısmın yapılışına geçilmiştir.

İncili Tığ Oyası Yapımı
İncili Tığ Oyası Yapımı

Tığ batısına 3 tane tırabzan yapıldıktan sonra üzerine kısa bir örümcek çekilmiştir. Örümceğin üzerine 1 zincir çekilmiş ve 3 tane inci atılmıştır. İncileri sabitledikten sonra üzerine 4 zincir çekiler 1 ve 2. zincirlerin arasından girilmiştir. Sonra tekrar 4 zincir çekilip 3. ve 4. zincirler arasından girilmiştir. Son bir 4 zincir daha çekilip örümceğin tepesindeki zincirin etrafından dolanarak incili çiçek bağlanmıştır.

Tekrar 1 zincir çekilip küçük bir örümcek yapılmıştır. Tığ batısından iki boşluk bırakılıp üçüncüye örümcek kapatılarak incili tığ oya örneğinin ilk motifi tamamlanmıştır. Baştan itibaren yapılan işlem adımları tekrarlanarak aynı incili çiçek motifleri yazma kenarı boyunca işlenmeye devam edilmiştir.

Anlatımlı İncili Tığ Oyası Videosu

İncilerin süslediği çiçek motifleri ile bezeli bu güzel yeni tığ oya modelinin yapılışına ait videoyu aşağıda paylaşıyorum. Bu yeni oya örneğini değişik renk ve boncuklarla da deneyip yine güzel sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyorum.

Kaynak: https://youtu.be/6moHUyj3Rdg

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı