İncili Tığ Oyası Nasıl Yapılır

İncili Tığ Oyası Nasıl Yapılır
İncili Tığ Oyası Nasıl Yapılır

Namaz örtüsü ya da mevlit örtüsü için örnek arayanlara bu incili tığ oyasını tavsiye ederim. İnci kullanmak istemeyenlerin değişik renklerdeki boncuklarla da yapabileceği tarzda bir oya modelidir. Kesme boncuk ya da kum boncuk artık elinizde hangisi mevcutsa bu oyayı bu boncuklarla da yapabilirsiniz.

Tek sıra halinde ilerleyen bir örnek olduğunu söyleyebilirim. İncili oya örnekleri arasında ayrı bir güzelliği olan şık bir motiftir. Videoda da görüldüğü gibi beyaz yazma üzerine siyah oya ipliği ve incilerle işlenmiştir. Siz başka renk yazmalarınızda farklı renk oya iplikleri ve inci yerine de oya boncukları kullanabilirsiniz.

Bu konu haricinde farklı incili oya yapılışı arayışı içerisindeyseniz İncili Namaz Örtüsü Oya yapımını da inceleyebilirsiniz.

İncili Tığ Oya Yapılışı

İncili Tığ Oyası Yapılışı
İncili Tığ Oyası Yapılışı

Oyamızın tığ batısını yaptıktan sonra incili oyanın yapımına geçiyoruz. Tığ oyası örneğine örümcek ile başlıyoruz. Bir zincir çekip normal büyüklükte 1 örümcek yapıyoruz. Bir dolayıp tığ batısında 2 boşluk bırakıp üçüncüye giriyoruz ve çift kat tırabzan yapıyoruz. Bir zincir çekip 3 adet inci alıyoruz. Tığ ile incileri toplayıp aşağıya doğru tırabzanın üstüne 8 tane sık iğne yapıyoruz. Dokuzuncu sık iğneyi de tığ batısında yapıyoruz. Böylece incili tığ oyasının ilk adımını oluşturuyoruz.

İkinci kısma geçiyoruz. Bir zincir çekip birinci kısmın başında ördüğümüz büyüklükte 1 örümcek örüyoruz. İpimizi bir kez dolayıp yine ilk kısımda olduğu gibi 2 tığ batısı atlayıp üçüncü tığ batısına giriyoruz. Bir zincir çekip oyanın arka tarafına dönüyoruz. Beş zincir çekiyoruz ve ilk kısma eklediğimiz incilerin soldan ikisi arasına 1 sık iğne ile zincirleri kapatıyoruz. Sonra 4 zincir çekiyoruz ve oyanın ön tarafına dönüyoruz. Buraya 4 zincir 1 sık iğne şeklinde 5 adet kirpik yapıyoruz. Şimdi aşağıya doğru örmüş olduğumuz tırabzanın üstüne 8 tane sık iğne örerek iniyoruz. Sabitlemek için son dokuzuncu sık iğneyi tığ batısında yapıp incili tığ oyasının yapımını bitiriyoruz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı