İncili Küçük Kalpler Tığ Oyası Modeli

İncili Küçük Kalpler Tığ Oyası Modeli
İncili Küçük Kalpler Tığ Oyası Modeli

Kalbi andıran motifleri bulunan inci süslemeli küçük kalpler tığ oyası yapılışını inceleyeceğiz. Videolu anlatımı da mevcut olan bu yazma kenarı tığ oya modelinin motifleri ayrı örülüp sonradan tığ batısına eklenmiştir. İnci süslemeli olduğu için de çeyizlik oya modelleri kategorisine dahil edebiliriz. Ayrıca namaz örtüsü kenarı olarak da işlenebilir.

Yapımı kolay tığ oyası olan küçük kalpler oya örneği tığ batısı hariç iki sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra verilecek arayı belirlemek ve ikinci sıradaki motifleri eklemek için yapılmıştır. İkinci sırada ortası incili küçük kalp motifleri eklenmiştir.

Tığ İşi Küçük Kalpler Yazma Kenarı Oyası Yapılışı

İlk etapta kalp motiflerinin yapımı anlatılmıştır. Öncelikle 8 zincirli bir yuva elde edilmiştir. Bu yuva içerisine 4 zincir çekip 17 tane üçlü tırabzan yapılmıştır. Tekrar 4 adet zincir çekilmiş ve aynı yuvaya sık iğne ile sabitlenmiştir. Bu aşamada bir adet inci alınıp sık iğne ile motife eklenmiştir. Sonrasında aynı yuvaya sık iğnesi ile girilmiş ve 4 adet zincir çekilip ilk çekilen tırabzanın tepesine kapatılmıştır. Böylelikle ilk küçük kalp motifi oluşturulmuştur.

Anlatımlı Küçük Kalpler Tığ Oya Modeli
Anlatımlı Küçük Kalpler Tığ Oya Modeli

Bu güzel çeyizlik oya modelinin bir sonraki aşamasında tığ batısı üzerine daha önceden de tanıdığınız çubuklu motifler yapılmıştır. İnciler önceden ipe dizilmiş ve çubukların tepesine kondurulmuştur. Her iki çubuk arasına da iki örümcekten ters bir V oluşturulmuştur.

Son olarak bu iki örümceğin tepesine daha önceden hazırlanmış olan küçük kalp oyaları eklenmiştir.

Anlatımlı Küçük Kalpler Tığ Oya Modeli Videosu

Tüm yapım aşamalarının detaylı bir şekilde bizlere aktarıldığı oya videosunu hemen aşağıda bulabilirsiniz. Küçük kalpler motiflerinin yapımını ve yazma kenarına nasıl eklendiğini ayrıntıları ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/BASueeuIvoc (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı