İncili Krizantem Çiçeği Örgü Modeli Yapımı

İncili Krizantem Çiçeği Örgü Örneği
İncili Krizantem Çiçeği Örgü Örneği

Bebek battaniyesi, bere, atkı, kırlent, yelek ve lif gibi hemen hemen tüm örgülerde kullanılabilecek incili krizantem çiçeği örgü modeli anlatımını paylaşacağız. Arkası ve önü bir olan her iki tarafı da kullanılabilen bir tığ işi çalışmadır.

Yapımına başlanmadan önce inciler ipe dizilmektedir. İp iki katlı olarak kullanılarak örgüye başlanmaktadır. Öreceğiniz örgüye göre uygun kalınlıkta ip ile ipe uygun tığ seçimi yapılmalıdır. Lif için lif ipleri, bebek battaniyesi ya da yeleği yapacaksanız bebe yünleri tercih edilmelidir. Bu anlatımda 3 farklı renkte ip kullanılmıştır.

Tığ İşi İncili Krizantem Çiçeği Örgü Modeli Anlatımı

40 tane zincir çekerek incili krizantem çiçeği örgü örneği yapımına başlanmıştır. Sonra bu zincirler üzerine her seferinde 1 zincir atlayarak iki defada çekilen tırabzanlarla kutucuklar çalışılmıştır. Ardında incili krizantem çiçek modellerin kurulumuna geçilmiştir.

İncili Krizantem Çiçeği Örgü Modeli
İncili Krizantem Çiçeği Örgü Modeli

İlk etapta sürekli 2 kutucuk atlanarak aralarda 1 zincir çekilmek kaydıyla aynı kutucuk içerisine 4 kez 3 dolamalı fıstık yapılmıştır. Böylelikle deniz kabuğu şekli elde edilmiştir.

Bir üst sıraya geçildiğinde diğer renkli ipe geçilmiştir. Yine sıranın başında ve sonunda yarım çiçekler çalışılmıştır. Tamlar ise bir alt sıradaki 2 adet dörtlü fıstıklı grupların ortalarına gelecek şekilde çalışılmıştır.  Bu araya 3 dolumlu 4 adet fıstık yapılmış ve bir inci boncuk atılıp fıstıklarla birlikte kapatılmıştır.

İncili krizantem çiçek modeli bu sıraların tekrarı sonucunda büyütülmüştür. Kenarlardaki yarım kalan çiçeklerde inci kullanılmamıştır. Sadece tam çiçeklerde boncuk kullanılmıştır.

Model olarak iki renkli yıldız lif örgü modeli ile benzer yanlar taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı