İncili Fıstıklı Tığ Oyası Yapımı

İncili Fıstıklı Tığ Oyası Yapımı
İncili Fıstıklı Tığ Oyası Yapımı

Yapraklarının ucunda inciler olan fıstıklı tığ oyası modelinin yapım aşamalarının anlatıldığı yeni video ile devam ediyoruz. Bu yeni tığ oyası yapımında fıstık oyası çiçeğin taç yapraklarında kullanılmış olup 2 sıradan oluştuğunu gözlemlemekteyim. Yapımı biraz farklı ara motifleri olan tam bir çeyizlik tığ oyası modeli diyebilirim. Sizlerin de izleyince beğenip hemen yapmaya başlayacağınızı düşünüyorum.

İnci süslemeli fıstık oyasının ilk sırası hem vereceğiniz arayı belirleyecektir hem de çiçek oyasının tabanını oluşturacaktır. Bu sırada kullanılan motifler daha önceki videolu anlatımlarda izlediğiniz motiflere benzer yapıdadır. Motiflerin birbirleri ile olan geçişleri örümcekler ile sağlanmaktadır. Motiflere baktığımızda ise bir çubuk yapılmış ve dibine zincir yaparak yapılan uzun ilmeklerin birleşimi bizi karşılamaktadır. Tepe kısmına geçtiğimizde 8 zincirli bir köprü ve üzerine 12 tane sık iğnesi yapılmıştır. Onun da üzerine yapılan 4 zincirli 8 adet pimpirikler oldukça hoş durmuş. Bu motiflerden biri tepesi pimpirikli örülürken devamındaki ise pimpiriksiz örülmektedir. Çünkü pimpirik olmayanın üstüne yapraklı ve incili fıstık oyaları yapılacaktır.

İncili Fıstıklı Tığ Oyası Modeli
İncili Fıstıklı Tığ Oyası Modeli

İkinci sırada incili fıstık oyası görülmektedir. Bunun yapımı için farklı renkte bir ipe geçilmiştir ve inciler önceden ipe dizilmiştir. Her yaprakta 4 zincir çekildikten sonra inci boncuklardan atılmış ve fıstık motifi için gerekli olan uzun ilmekler yapılmıştır. Her yaprak için 10 uzun ilmekli bir fıstık oyası tasarlanmıştır. Toplamda 4 fıstık oyalı yaprak ucunda inci olacak şekilde tamamlanmıştır.

Ayrıntılı yapımı için aşağıdaki videodan yararlanabilir ve bu güzel fıstık oyasını sizler de kolaylıkla yapabilirsiniz.

İncili Fıstıklı Tığ Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı