İncili Çeyizlik Havlu Kenarı Yapımı

İncili Çeyizlik Havlu Kenarı
İncili Çeyizlik Havlu Kenarı

Bir başka incili çeyizlik havlu kenarı oyası yapımı ile birlikteyiz. Daha birkaç gün önce başka bir incili havlu kenarı yapımı paylaşmıştım. Bu da yarım inci süslemeli bir motife sahip ama tabi ki sizleri yeni bir oya modeli bekliyor. Onun haricinde bir diğer benzerliği de bunun da bir iğne oyasından alınarak yapılan bir tığ oyası olmasıdır.

Genç kızların çeyizlerine koymak isteyeceği güzellikte bir havlu kenarı modeli olan bu oya için ekstra yarım inci şeride ihtiyacınız olacak. Her zamanki gibi tığ ve istediğiniz renklerde oya iplerini de şimdiden hazırlayın.

Yeni bir tığ oyası modeli olan bu incili havlu kenarı yeşil dağlar üzerine yapılan iğne oyasından alınma motiflerden oluşmaktadır. Bunun haricinde havluya ekleme yeri ile dağ motifleri arasına da yarım inciler eklenmiştir.

İncili Çeyizlik Havlu Kenarı Yapımı
İncili Çeyizlik Havlu Kenarı Yapımı

İncili havlu kenarı yapımına yine bir önceki örnekte de olduğu gibi yarım inci şerit ile başlanmıştır. İlk olarak dağların yapımına geçilmiştir. Dağların zemini örümceklerle oluşturulmuştur. Zincir çekerek oluşturulan pimpiriklerle dağların oluşması sağlanmıştır. Videodaki örnekte dağlar 9 sıradan oluşan pimpiriklerin yapılması ile elde edilmiştir. Normal 50 cm.’lik bir havlu için 7 dilim dağ yapmanız yeterlidir. Havlu kenarı oyasında dağların hepsi yapıldıktan sonra ip koparmadan havlunun dikim yerinin yapılmasına geçilmiştir. O da her havlu kenarında olduğu gibi kutucuklar oluşturularak yapılmıştır.

Ardından iğne oyasından alınma motiflerinin dağların yan kenarlarına işlenmesine geçilmiştir. Dağın beşinci yuvasına batarak motifin orta kısmına zincir çekip batarak üç pimpirikli bir motif yapılmıştır. Üzerindeki pimpirikli motiflerde de dağın devamındaki yuvaya girilip pimpirik sayısının artırılması sonucu oluşturulmuştur. Yani her sırada ip koparılıp bir sonraki pimpirikli sıranın yapımına başlanmıştır. Tüm dağ yanlarına işlendiğinde incili havlu kenarı yapımı artık hazır hale gelecektir.

Bir Oya ve Dantel Dünyası havlu kenarı modeli olan bu tığ oyasının ayrıntılı olarak nasıl yapıldığını aşağıda paylaşacağım videosundan çözebilirsiniz.

İncili Havlu Kenarı Oya Modeli Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı