İnci Süslemeli Organze Kurdeleli Dut Oya Modeli

Organze Kurdeleli Dut Oyası Yapımı
Organze Kurdeleli Dut Oyası Yapımı

Öyle dut oyaları var ki bakmaya doyamıyorsunuz. Hemen siz de yapmak istiyorsunuz. Bu konuda da öyle bir oyadan bahsedeceğim. Oya Dantel Dünyası kanalının bir paylaşımı olan incili organze kurdeleli dut oyası yapımını inceleyeceğiz. Yazmalarınızda ve mutfak havlularınızda rahatlıkla kullanabileceksiniz.

İncili kısmın yapımı için 10 milimlik santim genişliğinde pembe organze kurdele (şeffaf tül gibi olanlardan)  tercih edilmiştir. Kurdele yapımı için de 20 milimlik yeşil organze kurdele tercihi yapılmıştır. Bunun haricinde 2-3 milimlik inci boncuklar, yorgan iğnesi, tığ ve oya ipi diğer kullanılan malzemelerdir.

Organze Kurdele ile incili Dut Oyası Yapımı

İşe öncelikle 10 milimlik pembe kurdeleye incileri dizerek başlanmıştır. Kurdelenin ucu makasla yan kesilir ve yorgan iğnesi ile bir miktar boşluk bırakılarak üzerinden teyel alınır. Ardından iğneye boncuk takılır ve biraz daha boşluk bırakarak sağ çaprazına teyel alınır. Sonra tekrar yukarı sol çaprazına teyel alınarak tekrar boncuk takılır. Boncuk dizme işlem bu adımların tekrarı şeklinde yapılır ve toplamda kurdele üzerine 6 boncuk eklenir. Tüm boncuklar eklendikten sonra kurdelenin yan kesilen uç kısmı iğne deliğine geçirilir. İğne yavaşça yukarı çekilir ve kurdele ucu inci boncuklarının içinden geçirilir. Kurdele kesilerek işlem tamamlanır. Aynısından bir tane daha yapılır.

Organze Kurdeleli Dut Oya Modeli
Organze Kurdeleli Dut Oya Modeli

İki incili kurdele parçasının alt uçlarını birleştirmek için çakmakla yakılır. Ardından yaprak kısmının yapımına geçilir. Yaprak için yeşil organzeden 5 santimlik bir kurdele kesilir. Çakmakla bir ucu ısıtılarak diğer ucuna yapıştırılır. Birleşim yeri ortaya gelecek şekilde yeşil oya ipi ile baklava dilimi şeklinde teyel yapılır. İp çekilip kurdele biraz büzüştürülerek iki incili kurdelenin birleşim kısmına yerleştirilir. İp iyice çekilerek yeşil yaprak iğne ile sabitlenir.

Tüm yeşil yapraklı inci süslemeli organze kurdeleli dut motifleri tek tek bu şekilde yapılarak hazır edilir. Son olarak yazma kenarının tığ batısı ve ekleme sırası motifleri yapıldıktan sonra hazır olan dut motifleri tek tek eklenir.

Anlatımlı Organze Kurdele ile incili Dut Oyası Videosu

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı