İnci Brioche Örgü Modeli Yapılışı

brioche örgü modeli
brioche örgü modeli

Hanımlar bir örgü işinde tekrar beraberiz. Farklı örgü örnekleri yayınlamaya devam ediyorum. Bu seferki örgü modeli de yabancı bir kaynaktan alınma inci brioche örgü modeli olacak. Örgünün yapımında yine düz örgü, YF SL 1 YO ve BRK 1 gibi teknikler kullanacağız. Kısaltma olarak bahsettiğim örgü tekniklerini aşağıda ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

İlk önce model ismi içerisinde geçen Brioche hakkında bilgi vermek istiyorum. Brioche, içerisinde yüksek miktarda tereyağı ve yumurta barındıran bir Fransız ekmeğidir. Öreceğimiz örgü modeli de bu Fransız ekmeğinin yapısından esinlenerek türetilmiştir.

Brioche
Brioche

İnci Brioche Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Videosundan da yardım alabileceğiniz inci brioche örgü modeli için her bir sıranın anlatımını da sizlere aşağıda yazıyor olacağım. Ama ilk etapta örgümüz içerisinde kullanacağımız YF SL 1 YO ve BRK 1 örgü tekniklerinden bahsetmek istiyorum. Zaten sıraların anlatımında bu tekniklerin kısaltmalarını kullanacağım. Sizler bu kısaltmaları gördüğünüzde bunlarla ilgili açıklamalardan faydalanabilirsiniz.

YF SL 1 YO: İpliği şişin önüne geçirin. 1 ilmek kaydırın.

BRK 1: Örneğin ön yüzünde iken ilmeğin altından girip şişin önüne doğru ip sarın ve birlikte düz örün.

Bu iki tekniği de açıkladığımıza göre şimdi de sıralarımızı nasıl öreceğimizi açıklamaya çalışayım. Başlangıç olarak inci brioche örgü modeli yapımında 2 ilmek ve katları şeklinde düz örmeliyiz. Ardından aşağıda anlatacağım sıralar yapılmalıdır.

inci brioche örgü örneği
inci brioche örgü örneği

Sıra 1 (Ters Yüz) : 2 ilmek düz örülür. Ardından sıra sonuna kadar; YF SL 1 YO işlemi ve 1 ilmek düz örülerek devam edilir.

Sıra 2 (Ön Yüz) : 1 ilmek düz örülerek başlanır. Sıra sonuna kadar; 1 BRK 1 yapılıp 1 düz örülerek son ilmeğe kadar tekrarlama yapılır. Son ilmek düz örülür.

Sıra 3 : Sıra 1 ilmek düz örülerek başlanır. Son ilmeğe kadar şu adımlar sırası ile tekrarlanır. YF SL 1 YO yapılır. 1 düz örülür. Sıra sonundaki ilmek düz örülür.

Sıra 4 : 2 ilmek düz örülür ve sırası ile şu adımlar sıra sonuna kadar tekrarlama yapılır. BRK 1 yapılır ve 1 düz örülür.

Bu 4 sıra anlatımında takıldığınız durumlar için size aşağıda nasıl yapıldığına dair bir video paylaşıyorum. Bir sonra ki videolu örgü anlatımında görüşmek dileği ile…

Kaynak : http://www.knittingstitchpatterns.com/2014/11/pearl-brioche.html

Yapılış Videosu :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı