Ana Sayfa Oya Dantel Videoları İnci Boncuklu Tığ Oyası Yapımı

İnci Boncuklu Tığ Oyası Yapımı

Anlatımlı İnci Boncuklu Tığ Oyası
Anlatımlı İnci Boncuklu Tığ Oyası

Yapımı oldukça kolay inci boncuklu oya modeli çok güzel bir tığ kenar oyasıdır. İki sıradan meydana gelmiş ve yapılışında tek renk kullanılmıştır. Özellikle namaz örtüsü oya modeli olarak tercih edilebilir. Yine günlük kullanım yazma ve tülbent kenarlarınıza da uygulayabilirsiniz.

Boncuklar oyanın ikinci sırasında tepede olacak şekilde kullanılmıştır. Her tepeye üçer adet inci boncuk eklenmiştir. Örnek anlatımda yeşil oya ipi ile çalışılmıştır. Siz kendi yazma ya da tülbentinize uygun renkle de çalışabilirsiniz. Bu inci boncuklu tığ oya örneği 22 numara 0,5 mm tığla yapılmıştır.

Tığ İşi İnci Boncuklu Oya Modeli Yapımı

İkişer zincir çekerek tığ batısı oluşturulduktan sonra ip tığ batısına sabitlenerek ilk sıranın yapımına başlanmıştır. İlk sırada çift kat çekilen tırabzanlarla V’ler çalışılıp üzerlerine de art arda aynı boyda 2 örümcek çekilmiştir.

Tığ İşi İnci Boncuklu Oya Modeli
Tığ İşi İnci Boncuklu Oya Modeli

İkinci sıraya geçmeden önce tepede kullanılacak olan inciler önceden ipe dizilmiştir. Örümceklerin iki kanatları alınıp sık iğneler çalışılmıştır. İki örümcek arasına gelince de 3 adet inci boncuk eklenmiştir. Arka kısmı bittiğinde ütü isteyen bir oyadır. Ütü yapınca daha düzgün bir görünümü olacaktır.

Önceden belirttiğim gibi kolay boncuklu oya örneklerindendir. Eğer farklı boncuklu tığ oya örneği arıyorsanız tığ işi kolay fıstık yapraklı boncuk oyası da çok hoşunuza gidecektir.

Anlatımlı İnci Boncuklu Tığ Oyası Videosu

Kolay oya modelleri içerisinde rahatlıkla yer edinebilecek olan bu boncuklu oyanın yapılışını videosunu izleyerek daha kolay öğrenebilirsiniz. Bu yüzden hemen aşağıya yapılış videosunu bırakıyorum. İzleyip beğenirseniz yapan ve emek veren kişiyi de mutlu edersiniz.

Kaynak: https://youtu.be/csboBB8GVp4 (Oya Hanım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here