Ana Sayfa Örgü Videoları İnci Bahçesi Örgü Modeli Yapımı

İnci Bahçesi Örgü Modeli Yapımı

İnci Bahçesi Örgü Modeli
İnci Bahçesi Örgü Modeli

Tek renkle örebileceğiniz gibi birden fazla renkle de örebileceğiniz yapımı kolay ve zevkli bir örgü modelinin anlatımını daha paylaşıyoruz. Çok beğeneceğinizi umduğumuz inci bahçesi örgü modeli bebek battaniyesine daha yatkın bir örnektir. Battaniye haricinde bayan yelekleri, bebek yelekleri, şal ve atkı gibi örgülerde de kullanılabilir.

Örneğin motifleri 11 ilmek ve 8 sıradan oluşuyor. Videodaki anlatım 3,5 numara şiş ile normal kalınlıkta bir bebek ipi ile 2 motif çıkararak yapılmıştır. İki motif için 22 ilmek, 1 tane ek ilmek ve 6 tane de kenar haroşaları olmak üzere toplamda 29 ilmek gereklidir.

Yine bu model gibi güzel olan dizili boncuklar örgü modeli de işinize yarayabilir. Linke tıklayıp nasıl örüldüğüne bakabilirsiniz.

Şişle İnci Bahçesi Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Örnek 10 sıradan oluşuyor ve hem düz hem de arka yüzde örerek kuruluyor. Örmesi kolay inci bahçesi örgü modeli aşağıdaki şekilde örülüyor.

İnci Bahçesi Örgü Örneği
İnci Bahçesi Örgü Örneği

İlk iki sıra bütün ilmekler düz örülüyor. Üçüncü sırada başta ve sondaki 3 ilmek düz; diğer bütün ilmekler 1 dola, 1 düz, 1 dola 10 düz şeklinde örülür. Dördüncü sırada başta ve sondaki 3 ilmek düz; kalan ilmeklerin hepsi ters örülür. Beşinci sırada ilk ve son 5 ilmek düz; kalan ilmekler de 1 dola 10 ters, 1 dola 3 düz şeklinde örülür.

Altıncı sırada başta ve sondaki 3 ilmek düz; kalanlar ise 3 ters, 10 düz, 5 ters, 10 düz, 3 ters şeklinde örülür. Yedinci sırada ilk ve son ilmekler düz; kalan ilmekler ise 1 dola, 10 düz, 1 dola, 5 düz, 1 dola, 10 düz şeklinde örülür. Sekizinci sırada başta ve sondaki 3 ilmek düz; kalan bütün ilmekler ise ters örülür. Dokuzuncu sırada ilk ve son 6 ilmek düz; kalanlar ise 6 kez iki ilmek birlikte ters, 5 düz, 6 kez iki ilmek birlikte ters şeklinde örülür. Onuncu sırada ilk ve sondaki ilmekler düz; diğerleri 3 ters, 6 düz, 5 ters, 6 düz, 3 ters şeklinde örülerek inci bahçesi örgü modeli tamamlanır.

Kaynak: https://youtu.be/Bk2biyOFFmo (Gönülden Örgüler)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here