İlmek Toplamalı Tığ Oyası Örneği

İlmek Toplamalı Tığ Oyası Örneği
İlmek Toplamalı Tığ Oyası Örneği

Biraz karışık gibi gözükse de aslında çok kolay bir ilmek toplamalı tığ oyası modelinin yapılışını öğreneceğiz. Zincir, tırabzan, sık iğne ve örümcekler ile çalışılan bu kenar oyasını yazmalarınıza ya da tülbentlerinize örmek isteyeceksiniz. Ayrıca bunun namaz örtüsü ya da mevlit örtüsü kenarı olarak da kullanabileceğinizi düşünüyoruz.

İki renk ve 3 sıradan oluşan bu yeni tığ oyası örneği ilmek toplamalı bir model. İlmekleri toplamak için de bir dondurma çubuğundan yaralanmış ve bu işlem oyanın ikinci sırasında gerçekleştirilmiş.

Tığ İşi İlmek Toplamalı Oya Modeli Yapımı

İlk sıra tığ batısı üzerine bordo renkli oya ipi ile aralarda 2 zincir çekerek üçlü tırabzanlarla yapılan kutucuklardan oluşmuştur.

İlmek Toplamalı Tığ Oyası Modeli
İlmek Toplamalı Tığ Oyası Modeli

İlmek toplamalı kenar oyasının ikinci sırasında beyaz oya ipi ile dondurma çubuğu üzerine ilmek toplama işlemine geçilmiştir. İlk sıradaki kutucuklardan yararlanılıp 2 zincir çekip ilmek uzatılarak dondurma çubuğuna geçirilme işleminden meydana gelmiştir.

Yeni tıp oyası modelinin son yani üçüncü sırasında uzatılan ilmekler toplanıp tepelerine pimpirikli çiçekler çalışılmıştır. Her üç uzun ilmek bir grup halinde toplanmış, tepesine 5 kez 4 zincir çekilip kapatılarak pimpirikler elde edilmiştir. Sonraki üçlü uzun ilmek grubuna geçiş için ise küçük bir örümcek çekilmiştir.

İlmek Toplamalı Tıp Oyası Örneği Videolu Anlatımı

Dondurma çubuğu ile ilmek toplamalı kenar oyasının yapılışını aşağıda videosundan daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı