İlmeğe İp Dolamalı Örgü Modeli Video

Bu yazımızda çok şık, zarif ve bir o kadar da kolay bir örgü modelinden bahsedeceğiz. Modelimizin adı ip dolamalı örgü. Bu modeli kullanarak çok güzel atkılar, ceketler oluşturabilirsiniz. Tabi modeli ne için kullanacağınız tamamen size kalmış. Örgüye başlayıp biraz yol aldığınızda çok hoş bir motif oluştuğunu fark edeceksiniz. Modelin kendini daha çok belli etmesini istiyorsanız; orta-kalına yakın bir ip kullanabilirsiniz (benim tavsiyem 7-9 numara arası şişler). Ayrıca şiş kalınlığınız da modelin görüntüsünü etkileyecektir. Başlangıçta birkaç örnek deneyip sonrasında kendi tarzınıza göre bir ip ve şiş seçmenizi tavsiye ederim. Bu şekilde tarzınıza uygun bir model oluşturabilirsiniz.

ip dolamalı örgü modeli

ip dolamalı örgü modeli

Peki, ip dolamalı örgü modeli nasıl yapılır? Öncelikle başlangıç ilmeğini atıyoruz. İlmeğimizi attıktan sonra ters örgü örmeye başlıyoruz. Bu şekilde kenar ilmeğini örüyoruz. Sonrasında ilmeğin bir altından şişimizi sokup, biraz çekerek ilmeği boşa alıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey şişi ilmeğin altındaki boşluktan sokmanız (yanına veya ilmeğin içine değil). Bu işlemi sıra sonuna kadar uyguluyoruz. İlk sırada biraz zorlanabilirsiniz ancak ileriki sıralarda işiniz daha kolay olacak. Şimdi, ilk ilmek ile boşa alınan ilmeği birbirine örüyoruz. Bu işlemi de sıra sonuna kadar uyguladıktan sonra, ilmeğin altından girip, boşa almaya devam ediyoruz. Bu noktada boşa alınan ile içeriden çıkarılan ilmeğin ikisini bir almaya başlıyoruz. Aslında örgümüz bundan ibaret. Bu işlemleri devam ettirerek istediğiniz boya kadar örgünüzü uzatabilirsiniz. Sizin de göreceğiniz gibi hiçbir zorluğu ve detayı olmayan bir örgü modeli. Ayrıca oldukça hızlı örülebiliyor. Dolayısıyla bu örgüyü pek çok yerde yaratıcılığınızı kullanarak uygulayabilirsiniz. Başlangıçta motif kendisini pek belli etmez ve tersten bakarken düz bir örgüymüş gibi görünebilir ancak biraz sabredip, örgünün boyunu uzattığınızda çok hoş bir modele dönüştüğünü göreceksiniz.

İşte ip dolamalı örgü modelimiz bu şekilde yapılıyor. Basit olduğu kadar şık bir örgü modelidir. Çok güzel ceketler, atkılar, salaş görünümlü kaşkoller, bereler ve daha pek çok şey için bu örgüyü kullanabilirsiniz. Diğer yazılarda başka pratik örgü modelleri hakkında konuşacağız.

Bir önceki yazımız olan Baloncuklu Kız Bebek Hırkası Örgü Modeli başlıklı makalemizde Baloncuklu kız bebek hırkası yapımı, baloncuklu örgü modeli ve Kız bebek hırkası baloncuk modeli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir