Ana Sayfa Örgü Videoları İkili Tırabzan Nasıl Yapılır?

İkili Tırabzan Nasıl Yapılır?

ikili tırabzan
ikili tırabzan

Tığ işi yaparken, yaptığımız işlemin ismini bilmek model oluştururken oldukça önemlidir. Bu yazımız da ikili tırabzan nasıl yapılır bunu öğreneceğiz.  Tığ işlerinin vazgeçilmez uygulamalarından olan tırabzanlar, kimi örneklerde ikili, kimi örneklerde üçlü olarak yapılır. Yapımını bildikten sonra örnek çıkarmada da oldukça kolaylık sağlanır. Hangi tırabzan ikili, hangisi üçlü rahatlıkla bilebilirsiniz.

İkili tırabzan yapımına başlamadan önce, tığ işlerini yaparken ilk yaptığımız işlemi, yan zincir çekimini yapıyoruz. İkili tırabzan yapmadan önce, yapmak istediğimiz ebat kadar zincir çekiyoruz. Zincirleri tamamladıktan sonra tığımıza iplik doluyoruz ve ikili tırabzan nasıl yapılır öğrenmeye başlıyoruz. Tığımıza ipimizi doladıktan sonra 4. zincire batırıyoruz. Zincirin içerirsine batırdıktan sonra tekrar tığımıza ip doluyoruz ve tığımızın içerisinden tığımızı çıkarıyoruz. Tığın üzerinde 3 adet ilmek oluşuyor.

Tığımıza ip doluyoruz ve önce ilk iki ilmeği birlikte çekiyoruz. Geriye kalan ilmeği de tekrar tığımıza ip dolayarak çekiyoruz. Bu şekilde ikili tırabzanımızı yapıyoruz. Alt sırada yaptığınız zincir boyunca her zincirin içerisine dolayarak batıyoruz ve yine dolayarak çekiyoruz ve iki seferde tırabzanımızı tamamlıyoruz. Tekrar edelim, tığımıza ipimizi doluyoruz ve zincirimizin arasına batırıyoruz. Tekrar tığımıza ip doluyoruz ve çekiyoruz. Tığımızın üzerinde 3 adet ilmek oluyor. Öncelikle ipliği dolayıp, ilk iki ilmeği çekiyoruz. Tığımızın üzerinde iki ilmek kalıyor. Tekrar tığımıza iplik doluyoruz ve kalan iki ilmeği çekiyoruz. İkili tırabzanımızı tamamlıyoruz. Köşeye geldiğimiz zaman 4 zincir çekerek ilk zincirin kenarı için tığımıza ip dolayarak batıyoruz.

Tığ işimizi bu şekilde tamamlıyoruz. İkili tırabzan nasıl yapılır sorusunun cevabı bu kadar kolaydır. İkili tırabzanı öğrendikten sonra tığ işlerinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Elinizin alışması için biraz pratik yapmanızda fayda vardır. Ardından tüm motiflerde ikili tırabzanı rahatlıkla yapabilirsiniz.

ikili tırabzan yapımı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here