İkili Fransız Saç Örgüsü Nasıl Örülür?

ikili fransız örgü
ikili fransız örgü

Biz hanımlar dış görünümümüzde hep bir değişiklik arayışı içerisinde oluruz. Bazen elbiselerimizi farklı kombinlerle uyarlamayı severiz. Bazen de makyajımızı değiştirme yoluna gideriz. Bu değişikliğin farklı bir yolu da saçımızla oynamaktır. Ya bir kuaföre gideriz ya da değişik saç örgü yöntemlerini uygulamaya çalışırız. İşte bu aşamada bu yazımda sizlere ikili Fransız saç örgüsü nasıl yapılır bunu resimlerle anlatmak istedim. İkili Fransız örgüsü kısa ve orta uzunluktaki saçlar için ideal bir saç örgü modelidir. Çünkü bu tipteki saçlara daha çok yakışmakta ve kolay örülmektedir. Sizler de resimli anlatımıma bakarak ve bir arkadaşınızdan yardım alarak bu şık saç modelinizi kendinize ya da kızınıza rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
Sizlere iki metottan bahsetmek istiyorum.

1. Methot : 2 Ayrı Örgü Oluşturma

ikili fransız saç örgüsü saçı ikiye ayır

1. Başın merkezinden aşağıya doğru saçı bölün. Yardımcı olması açısından bir tarağın dişlerinden ya da sapından faydalanabilirsiniz. Her iki tarafın da düz olmasını sağlamak için yavaş ilerleyin. Düz bir saç elde edene kadar her iki tarafı da tarayın.

  • Düz bir iki ayrı saç kümesi elde etmek için krepe tarağın uzun ince sapını kullanabilirsiniz.
  • Saçları ıslak iken ikiye ayırmak daha kolaydır, ama kuru saçlar ile de bunu başarabilirsiniz.

2. Büyük bir saç tokası ya da saç lastiği yardımı ile ayırdığını saçın bir tarafını toplayın. Bu size diğer tarafı örerken kolaylık sağlayacaktır. Saçların birbirine karışmasını engelleyecektir.

3. Saçın toplanmamış sol tarafını üstten elinizle üç kısıma ayırın. Ortadaki saç çizgisine oldukça yakın başlayın. Başlangıçta tüm saçların elinizde olmasına gerek yoktur. Yalnızca saç derisine yakın bölümleri çekin. Kalın saçları da örerken seçeceksiniz.

  • Örgünün daha düzgün görünmesi için bu üç kısmın birbirine eşit olacak şekilde ayırın.
  • Saçınız daha kalınsa 3 kısımdan daha fazla saça ihtiyacınız olabilir.
ikili fransız saç örgüsü üç saç tutamını kavra

4. Ayırdığınız üç tutam saçı sol, sağ ve orta diye sınıflandırın. Örerken bu üç kısmın yönleri değişecektir. Bu size örerken aklınızın karışmamasını sağlayacaktır.

5. Sol tutamı sağa çekerek sağ elinize alın. Alırken de orta tutamı sol tutamın altından sola çekin. Bunu yaparken de saçları sıkıca çekmeye çalışın.

6. Şimdi sağ elinizdeki tutamı solun üzerinden geçecek şekilde sola geçirin.

7. Sol tutama biraz daha saç ekleyin, sonra orta tutamın üzerinden geçirin. Bu işlemi saçı sıkıca çekerek yapın. Bu saç ekleme işi saçınızın kalınlığına göre değişir.

8. Orta tutama geçmeden önce sağ tutama biraz saç ekleyin. Böylelikle saç modeli şeklini almaya başlayacaktır. Saç toplayarak ilerleyin ve önce sol tutamı sonra da sağ tutamı örme işlemini tekrarlayın.

9. Aşağıya doğru yukarı da anlatıldığı şekilde ilerleyin.

10. Örgüyü sabitlemek için elastik bir saç bandı kullanın.

ikili fransız saç örgüsü final

11. Aynı şekilde saçın diğer tarafını da yukarıda anlatıldığı şekilde örün. Sonunda her iki tarafta birer adet Fransız saç örgüsüne sahip olursunuz.

2. METHOT : İkili Fransız Örgülerin Tek Örgüyle Birleştirilmesi

ikili fransız örgü birleştirilmesi 1

1. İki ayrı örgüye başlayın, ama ensenin hemen altına bitirip bağlayın. İki ayrı örgü yapacaksanız çift örgülerle başlamalısınız. Ense altında birkaç örgü durdurarak orada birleştirebilirsiniz. İlk tarafı örmeyi bitirdiğinizde, ikinci tarafı örerken bir klips veya saç tokası ile ördüğünüz kısmı sabitleyin.

2. İşaret parmağınızı sağ örgünüzün sağ kısmının altından geçirin.

3. Aynı parmağı sol örgünün sağ bölümünün altından geçirin. Her iki örgü de işaret parmağınızda olacak.

4. Serçe parmağınızı her örgünün sol kısımlarının altından kavrayın. Sol örgüyle başlayın. İlmeğinizi, sağ taraftaki ilmekle aynı örgü kısmında yapın. Örgünün geri kalanı için bu kısım yeni sol kısmınız olacak.

ikili fransız örgü birleştirilmesi 2

5. Yeni oluşturduğunuz sol ve sağ saç kısımlarınızı yerinde tutarak saç tokalarınızı ya da lastiklerinizi çıkarın. Sağdaki 2 bölümünüz 1, soldaki 2 bölümünüz 1 ve orta bölümler 1 olacaktır. Saçınızın gevşememesi için saçınızı sıkıca tuttuğunuzdan emin olun.

ikili fransız örgü birleştirilmesi 3

6. Kalan 3 ipliğinizi örerek örgüyü bitirin. Sağ tarafı orta bölümden geçerek başlayın ve ardından sol tarafınızla tekrarlayın. Saçınızın dibine ulaşana kadar örmeye devam edin ve ardından örgüyü bir toka ile sabitleyin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı