İki Şişle Pullu Bere ve Şal Yapımı

Pullu Bere ve Şal Modeli
Pullu Bere ve Şal Modeli

Alize Angora Gold ile çalışılmış, bizlere bir takım halinde sunulan pullu bere ve pullu şal modeli yapılışını aktaracağız.

Şal bir boyun şalı olarak üçgen bir biçimde tasarlanmış ve ağ şeklinde zincirlerden oluşan bir desene sahiptir. Ayrıca pullarla süslenmiştir. Pullar şal örülürken eklenirken, zincir ise şala sonradan dizayn edilmiştir.

Bere ise iki aşamada örülmüştür. İlk aşamada düz bir bere örülmüş ve ikinci aşamada ise şaldaki ağ görünümü bereye de pullarla birlikte uygulanmıştır.

Alize Pullu Şal Nasıl Örülür?

Alize pullu şal için 1 yumak Alize Angora Gold iplik yeterli görülmüştür. 7 numara şişle örülmüştür. İplik iki kat yapılarak kullanılmıştır. Yapımına 3 ilmek atılarak alt uç bölümünden başlanmıştır. Bu şalda geniş açılı bir artırma söz konusudur. Bunun için şalın ön yüzünün sağında ve solunda bir sıra 2 ilmek, bir sıra 3 ilmek artırma yapılarak ilerlenmiştir. Ters yüzünde ise hiçbir artırma yapılmamıştır. Pullar ise ön yüzde 7 sırada bir 7 ilmekte bir eklenmiştir. Bu şekilde 40 santim örülmüştür.

Pullu Bere ve Şal Örneği
Pullu Bere ve Şal Örneği

Şalın zemini örüldükten sonra üzerinin tasarımına geçilmiştir. Bunun için ip bu sefer tek katlı kullanılmış olup bir tığdan yardım alınmıştır. Uç kısmındaki hariç diğer sıralar için 12 zincir çekilerek bir ağ şekli elde edilmiştir.

Alize Pullu Bere Nasıl Örülür?

Alize pullu bere, yalancı Selanik ile örülmüştür. Bere için 7 numaralı şiş kullanılmış ve başlangıç için 60 ilmek atılmıştır. Berenin tepesine ulaşınca 6 zincirde bir 1 pul yerleştirilmiş ve her yerleştirmeden sonra tekrar 6 zincir çekilerek berede bir ağ şekli olacak şekilde sabitlenmiştir. Bu işlemde 3 numara tığla gerçekleştirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/PT0t5UxmlaY (Alize Yarns)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı