Ana Sayfa Örgü Videoları İki Şiş ile Yelpaze Patik Modeli Yapımı

İki Şiş ile Yelpaze Patik Modeli Yapımı

Şiş ile Yelpaze Patik Modeli
Şiş ile Yelpaze Patik Modeli

Yeni kolay patik yapımları çıkmaya devam ediyor. Biz de sizleri yeni modellerden ve nasıl yapıldıklarından anında haberdar etmek istiyoruz. Yeni kolay bayan patiği de tek ve düz bir örgü parçasından ve sonra da bunun dikilmesi ile oluşturulmuş. Sadece ön kısmında desen çalışması uygulanmış. O yüzden de örneğe yelpaze patik modeli ismi verilmiş.

Hatırlarsanız şu kolay bayan patik modeli “U” şeklinde yapılmıştı. Bu yenisi ise boncuklu patik modeli gibi “L” şeklinde çalışılmıştır. Yeni bayan patiği en az bunlar kadar kolay bir modeldir. Haroşa örgü ve düz örgüden meydana gelmiştir. İki renkte patik ipi ile çalışılmıştır. Anlatımı 37-38 ayak numarası için yapılmıştır. 3 numara şiş ile örülmüştür.

Şişle Yelpaze Patik Modeli Anlatımı

Modele alt kısmından 106 ilmekle başlanmıştır. Farklı ayak numaraları için 2 ilmek eksik ya da fazla örülmelidir. Ardından da her iki yönde ilmekler ters örülerek haroşa örgü tekniği uygulanmıştır. 9 sıra aynı renkle örüldükten sonra diğer renk de örgüye ilave edilerek renk geçişleri ile yelpaze bayan patik modeli yapımına devam edilmiştir.

Yelpaze Patik Modeli
Yelpaze Patik Modeli

İkinci rengin örgüye dahil edilmesi ile birlikte patiğin önünde yer alacak yelpaze modelinin çalışılmasına da başlanmıştır. Bunun için ortadan 46 ilmek ayrılmış ve bu ilmekler 2 ters-2 düz şeklinde örülerek yelpaze deseni oluşturulmaya çalışılmıştır. 46 ilme haricinde sol ve sağda kalan ilmekler yine ters olarak örülmeye devam edilmiştir. Renk geçişleri 4 dişte bir gerçekleştirilmiştir.

3 sıra bu renk geçişi uygulandıktan sonra patiğin ön tarafındaki yelpaze örneğinde artık kesme işlemine geçilmiştir. Kesme işlemi ile birlikte ilmekler de eksiltmeye gidilerek örnek yukarı çıktıkça daraltılmış. Örneğin en son sırasında delikli bir bölüm oluştuğu için tığ yardımı ile oraya iple fiyonk eklenmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/BUWYX7kihnk (Gülümseten Marifetler)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here