İki Renkli Yıldız Örgü Modeli Yapılışı

İki Renkli Yıldız Örgü Modeli
İki Renkli Yıldız Örgü Modeli

Yıldız örgü modeli örgülerde oldukça bilinen ve uygulanan bir modeldir. Aynı zamanda yine kolay örgü modellerinden biridir. İki renkli olduğu kadar tek renkle de çalışılabilir. Bu anlatımda ise iki renkli yıldız örgü modeli gösterilmiştir.

Daha önceden iki ve tek renkli olanının diğer anlatımlarını sitemizden paylaşmıştık. Yapılışı onlardan farklı değildir. Birebir aynıdır. Sadece anlatım farklılıkları mevcuttur. Size hangisi daha çok anlaşılır geliyorsa onun anlatımına bakın.

Yine de kısaca modelden bahsetmek gerekirse bebek örgülerinde çokça tercih edilmektedir. Yine patiklerde, şapkalarda ve battaniyelerde de kullanılmaktadır.

İki Renkli Yıldız Örgü Örneği
İki Renkli Yıldız Örgü Örneği

Bir diğer anlatımı da aşağıdaki gibidir.

İki Şişle İki Renkli Yıldız Örgü Örneği Nasıl Örülür?

İlk renkle 2 sıra haroşa örülerek iki renkli yıldız örgü örneğinin kurulumuna başlanmıştır. Bu aşamadan sonra ikinci renge geçilmiştir. Ardından 1 sıra düz ve 1 sıra ters örgü örülerek 2 sıra düz örgü elde edilmiştir.

Sonrasında ilk renge geçilerek artık yıldızların yapımına geçilmiştir. Modelin ilk sırasında ilk renkle üçlü ilmek grupları oluşturulmuştur. Bu ilmeklerden ortadaki iki kez dolanarak örülmüştür. Üçlü gruplardan sonra ise ikinci renk ile 1 ilmek örmeden alınmıştır.

İki Renkli Yıldız Örgü Örneği Yapımı
İki Renkli Yıldız Örgü Örneği Yapımı

Sonraki sırada yani örgünün tersinde ise bu ilk renkle oluşturulan üç ilmekten ikisi şişten çıkartılıp tekrar aynı şişe geri takılmıştır. Ardından da bu üç ilmek iki kez birlikte örülmüştür.

Son olarak düz yüzde ikinci renkle bütün ilmekler örülerek iki renkli örgünü ilk yıldız modelleri ortaya çıkartılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/BnkAHSd72nU (Nezihe Gözütok)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı