İki Renkli Petek Desenli Örgü Modeli

renkli petek desenli örgü modeli
renkli petek desenli örgü modeli

Örgü sever hanımlar yine yeni bir videolu örgü anlatımıyla birlikteyiz. Bu sefer sizlere bebek yeleklerinde, bebek hırkalarında, bebek battaniyesinde ve bebek berelerinde kullanabileceğiniz iki renkli petek örgü modeli anlatımından bahsetmek istiyorum. Bu örgü modelinde resimlerden ve videodan da anlaşılacağı üzere iki farklı renk kullanılmıştır. Tek renkli petek örgü modellerine nazaran iki farklı renkte ip kullanımı modelimizi oldukça şık ve farklı gösterecektir.

İki Renkli Petek Desenli Örgü Modeli Yapılışı

petek örgü modeli başlangıç

İlk olarak beyaz renk iplik ile bir ters, bir düz ve bir de lastik olarak iki sıra örülür. Bunu isterseniz tersi düzü bir olan bir örnek olduğu için hemen de başlayabileceğiniz gibi isterseniz lastik üzerine de başlayabilirsiniz.

petek desenli örgü sarı ip

Sarı renkteki ipliğimizi parmağımıza dolayıp ilk ilmeği düz örerek örneğimizi işlemeye başlayalım. Sonrasında düz olarak ördüğümüz ilmeğimizi ters örüyoruz. Ters örgü olan örneğimizi şimdi de düz örüyoruz. Düz ilmekten bir boş alınır, ters örgümüzü düz, düz örgümüzü tekrar ters örerek devam ediyoruz. Bu şekilde 3 tane örülür ve ardından bir tane ilmek diğer şişe boş alınır. Bu sıra 1 ters, 1 düz, 1 ters ve bir de boş alarak sona kadar tekrarlanır. Son kenar ilmeği de örülerek 1. sıra tamamlanır.

Püf Noktası : İp arkada olduğu zaman düz örgü, ip önde olduğu zaman ters örgü olduğunu hatırlatmak istedim.

Sarı ipliğin 2. sırasında ise tersi ters, düzü düz ve tersi ters şekilde örüyoruz. Boş ilmeği ipi öne getirerek yine boş alıyoruz. İlk sırada ilmekleri ters örmüştük ikinci sırada ise geldiği yönde örüyoruz. Sıra sonuna kadar bu şekilde gidiyoruz.

petek desenli örgü beyaz ip

Sonraki sırada beyaz ipliğimize geçiyoruz. Bu sırada ilmeklerimizin yönlerini değiştiriyoruz. Ters ördüğümüzü düz, düz ördüğümüzü ters, beyaz ilmeği de düz yönünde örüyoruz. Bu sefer düz ördüğümüzü ters, ters ördüğümüzü düz, ve boş beyaz ilmeğimizi düz örüyoruz.  Sonrasında düzü ters, tersi düz, düzü ters ve boş ilmeği de düz olarak örüyoruz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde devam ediyoruz.

Beyaz ipin 2. sırasında hiçbir işlem yapılmıyor. Birde bir lastik örgü gibi düzü düz, tersi ters örüyoruz. Gidişattan da anlaşıldığı beyaz ve sarı ipliklerden ikişer sıra örmüş oluyoruz.

Şimdi sarı ipe geçiyoruz. Kenar ilmeği örüldükten sonra düz olan ilmeği boş alıyoruz. Ters gelen ilmeği düz, boş olan ilmeği ters, 1 düz, sonraki düz ilmeği de boş olarak örüyoruz.  Sonrasında sıra başında yaptığımız işlemleri tekrarlıyoruz. Sıra sonundaki 3 ilmekten 1. Olanını boş, diğer ikisini tersi ters ve düzü düz olarak örüyoruz.

Sarı ipliğin ikinci sırasında ters geleni ters boş ördüğümüzü yine boş alıyoruz. Tersi ters, düzü düz, tersi ters örüp boş ilmeği boş alıyoruz. Sıra sonuna kadar geldiği yönde örme ve boş alma işlemlerini tekrarlıyoruz.

Gidişat aynı hanımlar. Yukarıdaki örme tekniklerini iki sıra beyaz ve iki sıra sarı örmek suretiyle sürekli tekrarlıyoruz. Ve sonuçta iki renkli petek örgü modeli artık ortaya çıkmış bulunuyor. Örneği örmek isteyenlere şimdiden kolay gelsin diyorum.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı