İki Renkli Motifli Tığ Oyası Yapımı

İki Renkli Motifli Tığ Oyası
İki Renkli Motifli Tığ Oyası

İki renkten oluşan dairesel bir motifi bulunan yeni bir tığ oyası yapımını videosu ile birlikte paylaşıyorum. Yazma kenarlarınızda oldukça güzel duracağını düşündüğüm bu tığ oyası modelinde yine pimpirik ağırlıklı süslemeler göze çarpıyor. Aynı zamanda bu tığ oyası bir sıralı oya örneği olmayıp iki motif arası olan bir oyadır. Göze hoş gelen ve yazmanızın rengine uyan renklerle işlendiğinde güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Bu motifli yeni tığ oyası yapımı için yine bir serum halka kullanacağız. Bu da bize motifin orta kısmını oluşturmamıza yardımcı olacak. Yazmalarda kullanılan en küçük halkanın bir büyüğü işinizi görecektir. Aynı zamanda bu tığ oyasının motifi ayrı yapılıp yazma kenarına sonradan eklemeli bir motiftir. Bu yüzden ilk önce bu motifin yapımı ile başlanmaktadır.

Serum halka kullanıldığı için yeni tığ oyası motifi serum halka etrafında gelişmektedir. Burada iki ayrı renkte birbirine benzer iki motif görülmektedir. İkisi de ayrı renklerle işlenmiştir.

İki Renkli Motifli Tığ Oyası Modeli
İki Renkli Motifli Tığ Oyası Modeli

Serum halkasının içi 16 tane sık iğnesi ile doldurularak işe başlanmıştır. Devamında 3 zincir çekip yandaki iki sık iğneye ayrı ayrı batıp kapatma işlemi ile diğer sıra yapılmıştır. Böylelikle 8 yuva elde edilmiştir. Sonraki sırada da 3 zincir çekip bir ilk yuvaya girilmiş ve ikili tırabzanlar üstüne pimpirik yapılmıştır. Diğer yuvalara da 3 zincirle girip bu pimpirikli yapraklardan toplamda 8 adet işlenmiştir. Ardından en dıştaki motifin yapımı için ip değişimine gidilmiştir. İlk yapılan motifin yaprakları arasındaki geçiş yapılan yerden başlayarak aynı ikili tırabzanlar üzeri pimpirikler burada da yapılmışlardır.

İki renkli tığ oyası motifinin yapımı bittikten sonra yazma kenarına eklenmesine geçilmiştir. Bunun için iki motif arası ve motifi tutturacağımız zemin oyası yapılmıştır. İki motif arasında üç adet örümcekle başlanan üzeri pimpirikli olan motifler işlenmiştir. İki renkli yeni tığ oyası modelinin ekleneceği iki çubuk ise sade bir şekilde bırakılmış ve üzerine pimpirikli çiçekler yapılmamıştır. Bu iki zemin çubuğunun üstündeki yuvalara iki renkli yeni tığ oyası eklenerek tığ oyasının yapımı tamamlanmıştır.

İki Renkli Yeni Tığ Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı