İki Renkli Kelebek Kapitone Örgü Modeli

Kelebek Kapitone Örgü
Kelebek Kapitone Örgü

Videolu örgü modelleri anlatımlarımıza bu yazımızda yine yeni bir desenle devam ediyoruz hanımlar. İki renkli olarak düşünülmüş bu örgü modelinde kelebek kapitone desenli örgü modeli ismi verilmiş. Bu konumuzda kelebek kapitone örgü modeli yapılışını ayrıntıları ile beraber incelemeye çalışacağız. Hem yazılı anlatım hem de videolu örgü anlatım bu örneğin yapılışında size kılavuzluk edecektir diye umuyorum. Örnekten de anlaşılacağı gibi iki renkli örgü deseni  örüldüğünde sanki bir kelebek efekti görüntüsü oluşturacak bir yapıda olduğunu hemen fark edeceksiniz.

Kelebek Kapitone Örgü Modeli Hazırlığı

Kelebek kapitone örgü modeli için kullanacağımız örgü teknikleri içerisinde düz örgü, ters örgü, kaydırma, ipi arkasından geçirme, ipi önünden geçirme, gevşek ipin altından geçirmek suretiyle düz örgü yer almaktadır. Bütün bu örgü tekniklerinin detaylı anlatımı yazım ve video içerisinde görülebilir.

Gevşek İplerin Altından 1 Düz Örgü Nasıl Yapılır?

B renkli gevşek formda iki ipten sağ şişinizle alttan alınır, sonra bir sonraki ilmek örülür, örülen ilmekler diğer ilmeklerden geçirilir. Aşağıdaki kelebek kapitone örgü anlatımında bu kısımlar “gevşek iplerin altından 1 düz örülür” diye geçilecektir.

İki Renkli Kapitone Örgü Örneği Nasıl Örülür?

Örgü modelimizin ön hazırlığını ve ana motifin tekniğinden de bahsettikten sonra artık anlatımımıza geçebiliriz. Modelimizde iki renk kullanılacağı için bu renkler anlatımda A ve B diye isimlendirilmektedir.

İlk olarak A rengi ile 6’nın katları düz örerek ve +3 ilmek 1 sıra ters örerek kelebek örgüsüne başlangıç yapıyoruz.

Sıra 1 (Ters Yüz) : B renk ip ile, 2 düz örülür, önünden ip geçirilip 5 kaydırma yapılır, 1 düz örülür; bu işlem son ilmeğe kadar tekrarlanır, son ilmek 1 düz örülür.

Sıra 2 (Ön Yüz) : B renk ip ile, 2 ters örülür, arkadan ip geçirilip 5 kaydırma yapılır, 1 ters örülür; son ilmeğe kadar bu işlemler tekrarlanır, son ilmek ters örülür.

Sıra 3 : A renk ip ile düz örülür.

Sıra 4 : A renk ip ile ters örülür.

Sıra 5 : A renk ip ile, 4 düz örülür, gevşek iplerin altından 1 düz örülür, son 5 ilmeğe kadar tekrarlanır, gevşek iplerin altından 1 düz örülür, 4 ilmek düz örülür.

Sıra 6 : A renk ip ile ters örülür.

Sıra 7 : B renk ip ile, 1 düz örülür, önden ip geçirilip 3 kaydırma yapılır, 1 düz örülür; önden ip geçirip 5 kaydırma yapılır, 1 düz örülür, son 4 ilmeğe kadar tekrarlanır, son 3 ilmek önden ip geçirip kaydırma yapılır, son ilmek düz örülür.

Sıra 8 : B renk ip ile, 1 ters örülür, arkadan ip geçirip 3 kaydırma yapılır, arkadan ip geçirip 5 kaydırma yapılır, 1 ters örülür; son 4 ilmek kalana kadar tekrarlanır, 3 ilmek arkadan ip geçirip kaydırılır, son ilmek ters örülür.

Sıra 9 : A renk ip ile düz örülür.

Sıra 10 : A renk ip ile ters örülür.

Sıra 11 : A renk ile 1 düz örülür, gevşek iplerin altından 1 düz örülür, 5 düz örülür; son ilmek kalana kadar işlem tekrarlanır, gevşek iplerin altından 1 düz örülür, 1 düz örülür.

Sıra 12 : A renk ile ters örülür.

1-12. sıralardaki işlemler tekrarlanır.

Tüm bu işlemlerden sonra iki renkli kelebek örgü modeli artık bitmiş hale gelecek. Bu örgü örneği birçok örgü projenizde desen olarak kullanabilirsiniz.

Videolu Anlatımı :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı