İki Renkli Deniz Dalgası Örgü Modeli Yapımı

İki Renkli Deniz Dalgası Örgü Modeli
İki Renkli Deniz Dalgası Örgü Modeli

Zemin rengi koyu renk ve desenler için de açık renk ip kullanılan harika bir deniz dalgası örgü modeli yapımından bahsedeceğim. Gösterişli örgü modelleri sınıfında sayabileceğimiz bu örnek ile çok güzel bebek hırkaları, yelekleri, kazakları yapabilirsiniz. Hatta bu model ile bir bebek battaniyesi bile örebilirsiniz. Kendi kütüphanenizdeki bebek örgü modelleri ve örgü bebek battaniye modelleri içerisine bu örneği de mutlaka eklemelisiniz.

Videolu anlatımı da mevcut iki renkli deniz dalgası modeli 6 ve katlarından oluşmaktadır. Yani bir deniz dalgası motifi 6 ilmek üzerine kurulmaktadır. Şiş ile örülen bir örgü modelidir.

İki Renkli Deniz Dalgası Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Deniz dalgası örgü modelinin başlangıcı mor ip ile 2 sıra haroşa örülerek yapılmıştır. Daha sonra modelin kurulum aşamalarına geçilmiştir. Bir sıra ön yüzde düz, arka yüzde ters şekilde örülmüştür.

Ön yüzde iken beyaz renk ipe geçilerek başlangıç ilmeği örülmüştür. Devamında gelen 3 ilmek örmeden diğer şişe aktarılmış, sonrasında gelen ilmekler ise ters örülmüştür. Bu esnada beyaz ipin ön yüzde kalmasına dikkat edilmiştir. Sıra sonuna kadar 3 ilmek kaydır ve 3 ters ör şeklinde devam edilmiştir.

Arka yüze geçildiğinde ise ip arkada olacak şekilde 3 ilmek kaydır ve 3 ilmek (beyaz ilmekler) düz ör şeklinde ilerlenmiştir.

Tekrar ön yüze geçilmiş ve mor iple bu sıradaki tüm ilmekler düz olarak örülmüştür. Arka yüzde de tüm ilmekler ters olarak örülmüştür.

Modelin son sırasında ise ön yüzde iken kenar ilmeği örülmeden kaydırılır. Atlanılan kısmın ortasında kalan ilmekleri örerken atlanılan ilmeklerin altından geçilerek bir arada toplanması sağlanmıştır.

Bu modele benzer bir model ile örülen kız bebek yeleği anlatımına da bir göz atabilirsiniz. Böylece deniz dalgalı desenin bir örgüde nasıl durduğu önceden görmüş olursunuz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı