İki Renk Fıstık Oyası Modeli

İki Renk Fıstık Oyası Yapımı
İki Renk Fıstık Oyası Yapımı

Yapımı basit olan, iki sıradan oluşan, iki rengin kullanıldığı ve aynı anda yürütülen bir fıstık oyası anlatımını inceleyeceğiz. İki renk fıstık oyası ismi verilen bu yazma kenarı modelini oldukça beğeneceğinize eminim. Pembe ve yeşil fıstıkların diyagonal geçişleri ile oluşmuş bu oya eminim ki yazma kenarlarına oldukça yakışacaktır.

Adından da anlaşılacağı üzere bu tığ oya modelinin yapımında fıstık oyaları kullanılmıştır. Bunun haricinde tırabzan ve zincir çekme işlemleri de uygulanmıştır. Sürekli ip değişerek ilerleyen ve ip koparmadan şekillenen farklı bir oya örneğidir.

İki Renkli Fıstık Oya Modeli Yapılışı

Tığ batısı yapıldıktan sonra üçlü tırabzanlarla bir yuva edilmiş ve yuva içerisine 2 adet 9 zincirli fıstık oyası yapılmıştır. Devamında aynı renkle 14 zincir çekilmiş ve ip koparılmadan yeni renkli ipe geçilmiştir.

Anlatımlı Tığ İşi İki Renk Fıstık Oyası
Anlatımlı Tığ İşi İki Renk Fıstık Oyası

Diğer renk ip tığa sabitlendikten sonra iki fıstık oyasının arasına sabitlenmiştir. Pembe renkli iple de yeşil ipte olduğu gibi iki fıstık arasına 9 zincirli tek bir fıstık yapılmıştır. Ardından 14 tane zincir çekilerek 4 tığ batısı atlayıp 5.’ye çekilen zincir kapatılmıştır. Devamında yine yeşil ipte olduğu gibi tırabzanla bir yuva yapılmış ve içine de iki adet fıstık eklenmiştir.

Sonraki aşamalarda sürekli ip değişimine gidilerek yukarıda anlatıldığı gibi iki rengin karışımından oluşan bir oya modeli elde edilmiştir.

Anlatımlı Tığ İşi İki Renk Fıstık Oyası Videosu

Diğer tığ oyalarına nazaran değişik bir teknikle işlenen bu yazma kenarı oya modelinin videolu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz. Her motifte iki rengin kullanıldığı 3 adet fıstık oyası ile oluşturulan bu tığ oyasını mutlaka sizler de deneyin.

Kaynak: https://youtu.be/fp8b9nkKBKM (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı