İğneyle Yapılan Pul Oyası

Pul Oyası
Pul Oyası

Selam hanımlar; sizlere bu el işi çalışmamızda iğneyle yapılan renkli pul oyasını sunacağız. Örneğimiz oldukça şık görünümü olan, yapılışı da bir o kadar kolay iğne oyalarındandır. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz renkli pullarla, siz de bu kolay gelecek oya türünü yapabilirsiniz. Eski zamanlardan günümüze kadar gelen oya kültürünü, rahatlıkla sunmuş olduğumuz bu harika oya örneğinde siz de sürdürebilirsiniz. Anadolu’da yer alan hanımlar, birbirinden güzel çeyizlik oya örnekleri yapmaktadır. Son zamanlarda iğne işi oya örnekleri de, bayanlar tarafından çok sık takip edilen ve beğenilen oya örnekleri arasındadır. Namaz örtüleriniz için de bu harika iğne işi pul oyası örneğini kolaylıkla yapabilir, dilerseniz sevdiklerinize de hediye edebilirsiniz.

İğneyle Yapılan Pul Oyası Malzemeleri

Oyamız için gerekli olacak malzemeler; iğne, oya ipi, sade renk tülbent (isteğe göre renkli de olabilir), ince el işi makası, renkli oya pulları. İğneyle yapılacak bu örnekte, oya pullarının rengini kendi zevkinize göre seçebilirsiniz. Yapımı gayet basit olan iğneyle pul oyası örneği, sizin de hoşunuza gidecektir. Ayrıca örneğimiz için gayet kolay olan malzemeleri, çok ucuz şekilde siz de çevrenizdeki tuhafiyelerden temin edebilirsiniz.

İğneyle Yapılan Pul Oyası Yapılışı

İlk olarak bu oya örneğinde tülbent etrafını geçmeden, oya örneğini yapmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle iğnenizle birlikte bir adet örümcek yapınız. Örümcek yaptıktan sonra pulu alarak, yaptığımız örümceğe iğnenin ucuyla bağlayacağız. Bağlanmamış olan yerden ipi alarak, tülbent kısmına batacağız. Devamında tülbentin üzerinde bir yuva açarak, oraya bir zürafa yapıp bağlayınız. Sonrasında ise bir zürafa daha yaparak, üzerine tekrar örümcek motifi yapıp devam edebilirsiniz.

Zürafaların ve örümceklerin oya işlemesinde, küçük olacak şekilde işlenmesine özen gösteriniz. Biz bu oya örneğimizde, tek renk beyaz tülbent, beyaz iplik, pembe-yeşil-mavi renkte pullar tercih ettik. Dilerseniz siyah tülbent üzerine, altın sarısı pul ya da pembe tülbent üzerine beyaz pul da işleyebilirsiniz. Oya işlememizde yer alan pullar sayesinde, örneğiniz daha güzel gözükecektir. Yapacak olduğunuz bu tülbent oyalarını, birçok kıyafetinizle birlikte de kombin yapabilirsiniz. Ya da boğazınıza takacağınız bir fular olarak da kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı