Ana Sayfa Oya Dantel Videoları İğnelikle 40 İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğnelikle 40 İğne Oyası Nasıl Yapılır?

40 iğne oyası nasıl yapılır
40 iğne oyası nasıl yapılır

Nedir bu 40 iğne oyası ve nasıl yapılır? Sizin için araştırdım ve tüm inceliklerini sizler için öğrendim.

Sizlere bu yazımda el işi ile uğraşanlar arasında oldukça popüler bir oya için motif yapım tekniğinden bahsedeceğim. Hemen hemen her hanımın evinde mutlaka bulundurduğu yuvarlak plastik bir iğnelikle yapılan 40 iğne oyasını duymayanınız yoktur sanırım. Evet, yanlış duymadınız bir iğnelikten nasıl bir oya motifi çıkar değil mi? Çıkar, hem de öyle motifler çıkar ki bu motifleri birleştirerek çok güzel oda ve salon takımları yapabilirsiniz.

40 İğne Oyası Yapımı İçin Neler Gerekli?

Sakın korkmayın! Temin etmekte zorlanmayacağınız malzemelerle yapacaksınız. Oyanın adı üstünde 40 adet diyor. Evinizde yoksa hemen gidin bir tuhafiyeye üzerinde 40 adet toplu iğne bulunan aşağıdaki iğneliği alın.

Toplu İğne Aparatı
Toplu İğne Aparatı

Bu bizim ana olmazsa olmaz aparatımız olacak. Peki sonra mı ne lazım? Tabi ki oya yapacağız. Onun için de polyester dantel ipi gerekiyor. 60 ya da 50 numara olabilir. Ancak genelde 60 numara tavsiye ediliyor. Bir de dikiş iğnesine ihtiyacınız olacak.

Aparat ile 40 İğne Oyası Nasıl Yapılır?

Şimdi yapım aşamasını tek tek buraya yazmayacağım. İşlemin nasıl yapıldığına dair zaten videolu anlatımlar mevcut. Sizlere en güzel 40 iğne oyası videolarını yazımda zaten paylaşıyor olacağım. İnce detaylarına videolardan bakabilirsiniz. Yazımda sadece 40 iğne oyası ipuçlarına yer vereceğim.

40 iğne oyası yapımı
40 iğne oyası yapımı

İşe aparatın iğne uçlarının gözüktüğü yüzünden başlanmalıdır. İp ortadaki delikten geçirilir ve arka tarafta el ile sabitlenir. Sonra iğnelerin başlarına karşılıklı dolanır ve çapraz bir şekilde ilerlenir. Sarım sayısı modele ya da kullanılan dantel ipinin kalınlığına göre değişir. Dolarken iplerin gevşek değil gergin olmasına dikkat edilir. Çünkü iğneler yerinden oynayabilir. Bu da motifin düzgün çıkmamasına neden olur. Son iğnelere dolama işlemi yapıldıktan sonra ip ortadaki delikten arkaya geçirilir ve düğümlenir.

40 iğne ile motif yapma
40 iğne ile motif yapma

Sıra iğne iplikle motifi şekillendirmeye geldi. Bir dikiş iğnesi alınır ve dolanan iplerin arasından geçirilerek istenilen dantel deseni oluşturulur. Alttan, üsten ya da atlayarak geçirerek yuvarlak dantel motifi tamamlanır ve motif aparattan çıkarılır. Aşağıdakine benzer bir oya örneği elde edilir.

40 iğne oyası motifi
40 iğne oyası motifi

40 İğne Oyası İle Neler Yapılır?

Üzerinde iğnelerin bulunduğu iğnelik aparatı yuvarlak bir şekle sahip olduğu için yuvarlak motifler elde edilir. Elde edilen motifler sonra birbirlerine eklenerek ortaya çok güzel salon takımları ya da oda takımları çıkarılır. Eğer istenirse de havlu ucu oya motifleri de yapılabilir. Karar tamamen size kalmış.

40 iğne oyası ile oda takımı
40 iğne oyası ile oda takımı

Anlatımlı 40 İğne Oyası Videoları

İnternette bulduğum ve çok izlenen 40 iğne oyası videolarını aşağıda paylaşıyorum. Videoları izleyip farklı farklı oya ve dantel modelleri çalışabilirsiniz.

1. İğnelikten Motif Yapımı

Kaynak: https://youtu.be/oucX10e6kJc (Oya ve Dantel Dünyası)

2. İğnelik ile motif yapımı | 40 iğne motif yapımı | needle lace tutorial

Kaynak: https://youtu.be/8sOAcWHJsRU (İğne Oyası Yapım Aşaması ve videoları)

3. 40 İğne Oyası – İğnelik İle Motif Yapımı

Kaynak: https://youtu.be/78kCWhl7hjg (NaLaN’ ın Dünyası)

4. 40 İğne Oyası (4 Videodan Oluşan Bir Anlatım)

Part 1: 40 İğne Oyası Hazırlık Aşaması

Part 2: 40 İğne Oyası 2. Aşama

Part 3 ve Part 4: 40 İğne Oyası 3. ve 4. Aşama

Kaynak: https://youtu.be/ZCQblKoxDBg, https://youtu.be/sXffQoXgjxE, https://youtu.be/_hAVXrfJ__I(Elişi ve Püf Noktaları)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here