İğneden Tığa Yeni Oya Modeli Yapımı

İğneden Tığa Yeni Oya Örneği
İğneden Tığa Yeni Oya Örneği

Desenli yazmalarla çalışıldığında kendisini daha iyi gösteren yeni bir iğneden tığ oyasına geçirilen model paylaşımı yapacağız. Yapılışı ile ilgili detaylar vereceğiz ve yazımızın en sonunda da yeni yalancı iğne oyası anlatımlı videosunu paylaşacağız.

İlk önce yeni yazma modeli hakkında bir ön bilgilendirme yapalım. 3 sıradan meydana gelmektedir. İlk iki sırada aynı renklerle devam edilirken üçüncü sırada yazmanın üzerindeki desenlerin renkleri ile çalışılmıştır. Yine tırabzanların ağırlıkta olduğu bir çalışmadır.

Tepesi İki Çiçekli Yalancı İğne Oyası Anlatımı

Çimeni yeşil iple çalışılmıştır. İki motif arası için 6 tane pimpirik yapılmıştır. Pimpiriklerden her biri 3 tığ batısı içinde çalışılmış olup üç zincirle başlanıp 3 zincirle bitirilmiştir. Ortada ise 3 defada çekilen bir tırabzan ile arasına kapatılan 4 zincir bulunmaktadır.

İğneden Tığa Yeni Oya Modeli
İğneden Tığa Yeni Oya Modeli

Verilecek ara tamamlandıktan sonra ikinci ve üçüncü sıranın zemini yapılmıştır. Bunun için ilk olarak 5 tane tığ batısı üzerine 3 tane zincir çekilip kapatılmıştır. Sonra üzerine sürekli 4 zincirle dönülmek kaydıyla eksiltmeyle 3 zincir çekilip kapatılarak 2 sıradan oluşan yuvalar çalışılmıştır. Son sıranın üzerine de 10 zincirli bir yuva oluşturulmuş ve içine de bu çimendeki pimpiriklerden 3 tane çalışılmıştır.

Bej rengi ile bu 3 pimpiriğin baştaki ve sondaki arasına ayrı ayrı 6 kez 4 zincir çekilip kapatılarak iki ayrı dolgu elde edilmiştir.

Son sırada ise üçüncü renge geçilmiş ve bu bej rengindeki zincirli dolguların üzerine tırabzanlarla 6 adet yaprak çalışılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/vO9kGNHrbaY (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı