Ana Sayfa Oya Dantel Videoları İğne Oyasını Kıskandıracak Mutfak Havlu Kenarı Oyası

İğne Oyasını Kıskandıracak Mutfak Havlu Kenarı Oyası

çeyizlik mutfak havlu kenarı örneği
çeyizlik mutfak havlu kenarı örneği

Sizlere öyle bir yapılışı ile birlikte oya modeli paylaşacağız ki iğne oyası olmadığına inanamayacaksınız. Evet, bir iğne oyasından tığ oyasına çevirme projesi ile karşı karşıyayız. İğne oyalarını kıskandıracak güzellikte olan bu yelpaze ve dağ motifli zarif oya modeli bir mutfak havlu kenarı için çalışılmıştır. Tabi istenirse normal havlu kenarlarına da işlenebilir.

Tam bir çeyizlik havlu kenarı modeli olduğu açıkça görülmektedir. Altın rengi ile beyaz rengin bir araya gelmesi ve havlu desenlerindeki renklerle uyumluluğu çeyizlik olarak değerlendirmemizi sağlıyor. Tığ oyası bir mevlit örtüsü iğne oyası örneğinden alınmadır. İstenirse yine yazmalarınız ya da mevlit ve namaz örtülerinize de tığla uygulanabilir.

Yalancı İğne Oyası Mutfak Havlu Kenarı Modeli Yapılışı

Örnek anlatımda yelpaze motifi ile başlanmış ama bizlere dağ motifi ile başlanılması önerilmektedir. Çünkü dağ ile başlanması kenar kısmını daha güzel gösterecektir. Bu çeyizlik mutfak havlu kenarı örneği bir dağ bir de yelpaze motifi şeklinde ilerlemektedir. Zemini için de basit bir çimen oyası çalışılmıştır.

yalancı iğne oyası havlu kenarı modeli
yalancı iğne oyası havlu kenarı modeli

Yelpaze motiflerinin yapımında uzun ilmekler elde etmek için dondurma çubuğundan yararlanılmıştır. Dondurma çubuğu hem altın rengi ile çalışılan zeminindeki 3 ilmeği hem de beyazla çalışılan yelpazenin ilmeklerini oluşturmak için iki defa kullanılmıştır. Yelpazedeki ilmekler 4 zincirle birbirine tutturulmuştur. Bunun üzerine de her bir alt sıradaki zincirli aralara yine 4 zincir yapılarak birkaç sıra daha gidilmiştir. Son olarak altın rengi ile en üstüne zincirlerle köprüler oluşturulmuş ve dönüşte de sık iğneler ile zincir üzerleri doldurulmuştur.

Dağ motifi ise örümcekli bir sıra ile başlamıştır. Sonrasında üzerine zincirlerle pimpirikler oluşturulup eksiltme yapılarak ilerlenerek bir dağ şeklinde motif elde edilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/8RAvJRCerIE (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here