İğne Oyasından Tığ Oyasına Taşınan Şık Oya Modeli

İğne Oyasından Tığ Oyasına Taşınan Şık Oya Modeli
İğne Oyasından Tığ Oyasına Taşınan Şık Oya Modeli

Çok beğeneceğinizi umduğumuz yeni bir tığ oyası modelinin yapılışını aktaracağız. Özellikle sürekli aynı modellerden sıkılanlar için yararlı olacağını düşünüyoruz. Yeni modelin iğne oyasından alınıp biraz değişikliğe uğratıldıktan sonra tığa nasıl uyarlandığını göreceğiz. Yani bu modeli bir nevi yalancı iğne oyası örneği de diyebiliriz.

İğne oyasından tığ oyasına dönüştürülen bu oya örneğinin motifleri eklemeli bir örnek olduğunu görüyoruz. Yani motifler birer birer yazma kenarı dışında işlendikten sonra oyaya eklenmektedir. Üç farklı renkte oya ipi kullanılarak çalışılmıştır. Yaprakları, ortası ve son sırasında krem rengi sabit tutulurken diğer sırada her motifte renk değişikliğine gidilmiştir.

İğne Oyasından Tığa Taşınan Oya Modeli Anlatımı

Ortasındaki krem rengindeki yonca yaprakları bir Hürrem boncuğu şeklinden esinlenerek oluşturulmuştur. Yeni yalancı iğne oyası modeline de tam da buradan itibaren başlanmıştır.  12 adet zincirin birleşiminden bir halka yapılmış ve içine üç defada çekilen tırabzanlarla 6 tane yaprak çalışılmıştır.

Sonrasında yeşil ip ile 6 yapraklı yoncanın arkasına zincirlerle 6 adet köprü yapılmıştır. Alttaki üçüne 3 adet yaprak işlenmiştir. Yaprakların her biri artırma yapılan tırabzanlar ve sık iğneler ile oluşturulmuştur.

İğne Oyasından Tığ Oyasına Taşınan Şık Oya Örneği
İğne Oyasından Tığ Oyasına Taşınan Şık Oya Örneği

Sonra sarı renkli iple üstte kalan 3 köprünün içine girilerek iki zincir çekilip biri uzatılarak dondurma çubuğuna uzun ilmekler edinilmiştir. Her köprüde 5, toplamda ise 15 adet uzun ilmek edinildikten sonra bu ilmek üçer zincirle toplanmıştır. Dönüşte 4 zincir çekilmiş ve 3 zincirli aralara 3 zincir çekilip kapatılarak ilerlenmiştir. Bu adım bir kez daha tekrarlanarak ip kopartılmıştır.

Yeni yalancı iğne oyası örneği
Yeni yalancı iğne oyası örneği

Son olarak tekrar krem rengine geçilmiş ve 12 adet zincir iki yuva atlanarak kapatılmıştır. Bu şekilde 5 köprü elde edilmiş ve her biri 2 adet zincir çekilip kapatılarak doldurulmuştur.

Hazırlanan yalancı iğne oyası motifleri basit bir çimen oyası yapılarak yazma kenarına aralıklarla eklenmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/q12lGVQUUj8 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı