İğne Oyasından Tığ Oyasına Tasarlanan Oya Modeli

İğne Oyasından Tığ Oyasına Tasarlanan Oya Modeli
İğne Oyasından Tığ Oyasına Tasarlanan Oya Modeli

İğne oyasından tığ oyasına taşınan, yeni bir model olan ve motif eklemeli oya modelinin yapılışını inceleyeceğiz. Sadece motiflerinin yapımında biraz zorlanacağınız çimen oyası gayet kolay olan bir oyanın da yapılışına bakacağız. Çeyizlik tığ oyaları içerisinde hem yapılış tarzı ile hem modeli ile kendine yer edinecek yeni bir oya modeli öğreneceksiniz.

Motiflerin yapımında firketeden faydalanıldığı için bu oyaya aynı zamanda firkete oyası da diyebiliriz. Ya da iğneden tığa dönüştürüldüğü için yalancı iğne oyası da. Her ne dersek diyelim bu inci boncuklarla süslenmiş yelpaze şeklinde motifleri olan oya yazma kenarlarınıza çok yakışacak.

Firkete İşi Motifli Yalancı İğne Oyası Modeli Nasıl Yapılır?

En küçük boy inciler oya ipine geçirilerek bir ön hazırlık yapılır. 22,5 numara tığ haricinde bir firkete de kullanılarak oyanın yapımına başlanır. İlk olarak yelpazeler yapılır. Bunun için firkete üzerine 18 kez ip sarılır ve sarılı olan ipin sol ucuna ya da sağ ucuna iğne ile bir düğüm atılır. Sonra firketeden çıkartılır ve kısa kısmına bir düğüm daha atılır.

İğne Oyasından Tığ Oyasına Tasarlanan Oya Örneği
İğne Oyasından Tığ Oyasına Tasarlanan Oya Örneği

Bu şekilde firkete ile hazırlanan fiyonkların uzun tarafındaki ilmeklere tığ ile girilerek motiflere son şekli verilir. İlmekler üçer üçer alınır ve sık iğne ile sabitlendikten sonra üzerine bir boncuk atılır. Sonra boncuk çok büyük olmayacak bir örümcekle sabitlenir. Sonra bu örümceklerin iki kanadı 2 zincir çekip kapatılarak doldurulur ve motif tamamlanmış olur.

Tüm motifler yukarıdaki gibi hazırlandıktan sonra tığ batısı üzerine çimeni de geçilerek belirli aralıklarla yazma kenarına eklenir.

Kaynak: https://youtu.be/2lHzf1pYR2U (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı