Ana Sayfa Oya Dantel Videoları İğne Oyasından Dönüştürülme Tığ Oyası Örneği

İğne Oyasından Dönüştürülme Tığ Oyası Örneği

Yalancı fiyonklu iğne oyası modeli
Yalancı fiyonklu iğne oyası modeli

Aslında bir iğne oyası örneği olan fakat tığa çevrilen bir tığ oyası örneğinin yapılışını sunacağım. Bittiğinde sanki bir iğne oyası görümünde tığ oyanız olacak. Renkli ve şirin mi şirin motifleri olan bu oya modelinin yapımını bu yazımda öğreneceksiniz.

Motiflerin yapımı için bir firketeye ihtiyacınız olacaktır. Firkete bu yeni oya örneğinde yardımcı araç olarak kullanılmaktadır. Sonrasında motiflerin yapımına tığla devam edilmektedir. Her motifte farklı renkte oya ipi kullanılmıştır. Motifler ayrı ayrı yapılıp yazma kenarına eklenmiştir.

İğne Oyasına Benzeyen Tığ Oyası Yapımı

Bütün iş firkete ve tığ ile yapılan yuvarlak motiflerin yapılışındadır. Yazma kenarına eklenişi için gerekli olana ara motifler çok basittir.

İğne Oyasına Benzeyen Tığ Oyası Örneği
İğne Oyasına Benzeyen Tığ Oyası Örneği

Çiçek motifleri için ilk önce firketeye birkaç tur oya ipi sarılarak bir fiyonk elde edilmiştir. Fiyonk firketeden çıkartılıp sol ve sağ da kalan ilmeklerin her birine tığla 2 zincir çalışılmıştır. Bir taraf bittikten sonra diğer ilmeklere geçiş için ise ip kopartılmadan yine 2 zincir çekilmiştir. Sona gelindiğinde 4 zincir çekilip dönülerek bir turda 3 zincir çekip kapatılarak yuvarlak çiçek motifi tamamlanmıştır.

Tek tek hazırlanan motiflerin yazma kenarına eklenmesi için tığ batısı üzerine pimpirik yapılmıştır. Bu aynı zamanda iki çiçek motifi arasını belirlemede de kullanılmıştır. Sonra çiçek motifleri alt iki ucundan denk gelen pimpirik tepelerine tığla eklenmişlerdir.

Anlatımlı İğne Oyası Tadında Tığ Oyası Videosu

Bir nevi fiyonklu yalancı iğne oyası diyebileceğimiz bu oyanın yapılış videosu da bulunmaktadır. Aşağıda paylaştığım videosundan yararlanarak iğne oyası modelini sizlerde tığ oyasına dönüştürebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/xNOhU9rlKwc (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here