İğne Oyası Yazma Modelleri

İğne Oyası Yazma Modelleri
İğne Oyası Yazma Modelleri

El sanatları bazında ülkemizin kültürünü de göstermekte olan iğne oyalarının çoğu güzel türlerini hanımlar çok sevmekte bazen adeta o modellerin yapımı için yarışmaktadır. El sanatlarının kültürün geleneklerin gelişimini ve oluşumunu ifade etmesi tarihsel belgeler olmasındandır. Anadolu deyince en önemli el sanatları arasında yer alan türü ise kesinlikle iğne oyasıdır.

Hanımların çok sevdiği iğne oyaları çok çeşitli alanlarda güzel şekilde kullanılmaktadır. Ev dekorasyonları, kıyafetler, tekstil ürünleri belli başlı kullanım alanları arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarmış olan el sanatlarından iğne oyası türleri, Anadolu’nun en zarif türleri olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Türk danteli olarak isimlendirilen Avrupa’da sıkça bahsedilen bu el sanatları, her geçen gün genç hanımların becerileriyle daha da iyi şekilde şekillenmektedir. Hayranlık uyandıran bu dantel yapma sanatı bütün bayanların ilgisini çekmektedir.

Aynı zamanda sadece Türkiye’de olmayan iğne oyaları, İtalya, Yunanistan ve Avrupa da yaygın halde olduğu da söylenmektedir. Araştırmalara da sürekli konu olmakta olan iğne oyaları, geçmişten günümüze kadar çeyizlerin vazgeçilmezi olmuştur. İğne oyası modelleri genellikle çarşaf, havlu, yazma, başörtüsü, takı tasarımları, bluz ve elbiselerde de yaygın halde kullanılmaktadır.

İğne oyasının kullanım alanları aslında bununla da sınırlı değildir. Yazmalarda sıkça kullanılan desenler arasında genellikle menekşe, nergis, yasemin ve karanfil motifleri sıkça kullanılan desen türlerindendir.

İğne oyaları ve yazma motifleri Anadolu’nun her yöresinde bir fiil bilinmekte olan türlerdendir. Son olarak şunu da belirtmekte fayda olacaktır. Geleneksel iğne oyalarında asıl malzeme ise ipektir. İpek olmasının nedeni ise sert ve dik durmasını sağlamaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı