İğne Oyası Tomurcuk Yapımı

İğne Oyası Tomurcuk
İğne Oyası Tomurcuk

Bayanlar; sizlere bu yazımızda oldukça şık bir iğne oyası işlemesinden söz edeceğiz. İğne oyası tomurcuk örneğini biz de denedik. Son derece ilgi çekici geldiğini söylememiz gerek. Tomurcuklu iğne oyası motifi, yazma kenarı ve havlu kenarında kullanılabilecek son derece özel bir işlemedir. Oldukça güzel gelebilecek iğne oyası işlemesini, yapım aşamasıyla hemen inceleyelim. Yapımında mutlaka tığ kullanılması gerekecektir. Biraz tüyo vermek gerekirse, tığın geniş olan kısmını ne çok sıkacağız ne de çok gevşek şekilde bırakacağız. İpi 25 kez sarıp, iğneyi de resimdeki gibi sarılacak ipin içinden geçireceğiz. Sarılan ipi ise bir kez saracağız. Devamında ise iğne geçmiş olan ipi de, iğneye sarıp düğüm yaparak ilerleyeceğiz.

İğne Oyası Tomurcuk Örneği

İğne oyası tomurcuk el işinde, düğüm yapıktan sonra sarılan ipi yavaşça çekerek yazı kısmından çıkartmamız gereklidir. Tığdan tamamen çıkartmamaya dikkat ediniz. O esnada, aynı ipin üzerine doğru bir düğüm yapacağız. Minik bir pırpır yapıp devam edeceğiz. Alt kısma inince, o kısımda minik bir tavşankulağı yapmalıyız. Alt bölgede, aynı üst kısım da yaptığımız gibi düğüm atacağız. Devamında iki düğüm yapıp, iyice sağlamlaştırmış olduğumuza emin olmalıyız. Sonrasında ipi kesip, çakmakla yakacağız.

İğne Oyası Tomurcuk Yapılışının Devamı

İğne oyası tomurcuk örneğinin yapılışının devamında, 6-7 tane faredişi yapacağız. Aynı şekilde 4 kadar da zürafa yapıp ilerleyeceğiz. Devamında, ters bir düğüm yaparak başa döneceğiz. Sonrasında ise o kısım bitene kadar ters düğümle baş dönüp, zürafa yapmayı sürdüreceğiz. Son olarak zürafanın da iyice başına gelinceye kadar, ters şekilde düğüm atıp ilerleyeceğiz. Daha sonra iki tane minik türde pırpır yaparak, yaprağı işlemeye başlayacağız.

İlerlediğimizde ters düğümle başa dönüş yapmalıyız. Sonda ve başta artırarak 3 kadar daha zürafa yapmaya özen gösteriniz. Sonrasında ters düğümle başa dönerek, yanlardan artırma yapmalıyız. 5 kadar daha zürafa olana dek artıracağız. 5 zürafadan sonra hiç artırmadan ilerleyeceğiz. Devamında zürafalar bitinceye kadar ilerleyip, zürafa bitince de ipi keseceğiz. Yaprağın yapımı bittiğinde, altına düğüm atmalıyız. Böylelikle son işlemlere yaklaşmış olacağız. Yapılan tomurcuğu iğneye geçirip, tomurcuğu biraz geçecek şekilde pırpır yaparak devam ediyoruz. İki tomurcuğu ve iki yaprağı da resimdeki gibi ilerletiniz ve bitiriniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı