İğne Oyası Tadında Namaz Mevlit Oyası

Kum boncuklu namaz örtüsü oya modeli
Kum boncuklu namaz örtüsü oya modeli

Sanki iğne oyasıymış gibi bir izlenim veren harika bir oyanın yapım aşamalarını paylaşacağız. Tığla işlenen bu oya modeli aynı zamanda bir kum boncuklu oya modelidir. Namaz örtüsü ya da mevlit örtüsü oyası olarak yazmalarınıza işlemeyi tercih edebileceğiniz güzel ve sade bir örnektir.

Motifleri sıralı bir şekilde gittiği için de sıralı oya örneği olarak da isimlendirebiliriz. Videolu anlatımı da mevcuttur. İki sıradan meydana gelmiştir. Ana motifleri ilmek toplanarak ilerlemiştir. Bu yüzden ilmekleri toplamak için bir dondurma çubuğundan yardım alınmıştır.

Yeni kum boncuklu namaz örtüsü oyası ilk sırası tığ batısı üzerine işlenmiştir. İki zincir ve tırabzanla yapılan kutucuklardan oluşmuştur.

Kum boncuklu mevlit örtüsü oya modeli
Kum boncuklu mevlit örtüsü oya modeli

İkinci sırada bu kutucukların üzerine ilmek toplanarak kum boncuklu yarım daire şeklinde motifler yapılmıştır.  Boncuklar motifin sadece en üstünde yer almamış, iki adet de motifin başlangıç yuvasına eklenmiştir.

Başlangıç yuvası 8 zincirlidir ve içerisinden dondurma çubuğu ile 10 adet uzun ilmek elde edilmiştir. Sonra bu ilmekler birlikte 2 zincirle toplanmış ve yine çubukla üzerine aralardan ikişer uzun ilmek daha yapılmıştır. Bunlar da birer adet zincir arasına bir kum boncuk atılarak toplanarak mevlit örtüsü oyasının anlatımı tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/CMpTpqmJLGs (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı