İğne Oyası Salon Takımı Modeli

İğne Oyası Salon Takımı Modeli
İğne Oyası Salon Takımı Modeli

İğne oyasından salon takımı yapmak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir modeldir. Ortası tığ ile geri kalan kısmı ise iğne ile yapılmıştır. Motifler tek tek örülüp sonrasında birbirlerine eklenerek bir salon takımı danteli haline getirilmiştir.

Anlatımı yapılan salon takımı motifi 50 numara polyester bir ip kullanılarak yapılmıştır. Eğer ince ipten yapmak istiyorsanız 60 numara tavsiye edilmiştir. Bu iple yapılmış örnek modelin bitmiş haline videodan bakabilirsiniz. Ayrıca tığla örülen orta kısmında 22 numara tığ kullanılmıştır.

İğne Oyası Salon Takımı
İğne Oyası Salon Takımı

İğne Oyası ile Salon Takımı Motifi Yapımı

Motifin ortasından tığla başlandığını yukarıda bahsetmiştik. Bir sihirli halka oluşturulup içerisine arada 3 zincir olacak şekilde 4 adet dörderli tırabzan dolguları yapılmıştır. Sonrasında 3 zincirli boşluklar arasına ilk etapta 14 zincir, devamındakilere de 10 zincirli köprüler oluşturulmuştur. Ayrıca her bir boşluk içerisine de aynı dörderli tırabzandan yapılmıştır. Köprüler üzeri de aralarda 3 zincir olacak şekilde üçerli tırabzanlarla doldurulmuştur.

İğne Oyası Salon Takımı Yapımı
İğne Oyası Salon Takımı Yapımı

Tığ oyası ile ilgili çalışma tamamlandıktan sonra 4 adet bademin yapımı için iğne oyasına geçilmiştir. Her sırada zürafa sayısında eksiltmelerle kenarı pırpırlı bademler yapılmıştır. İğne oyası salon takımı motiflerin hepsi tamamlandıktan sonra da bademler üzerindeki pırpırlar vasıtasıyla birlerine eklenmişlerdir.

Anlatımlı İğne Oyası Salon Takımı Modeli Videosu

Tığla ve iğne ile yapılan çalışmaların detaylarına aşağıdaki yapılış videosundan ulaşabilirsiniz. Videoyu izleyerek yapımını ve motiflerin eklenmesindeki püf noktalar hakkında daha net bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/rc1hu8FSRGk (Marifetli Eller)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı