İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapımı

rüzgar gülü iğne oyası modeli
rüzgar gülü iğne oyası modeli

Merhaba hanımlar; yine çok özel bir iğne oyası modeli olan pervane çiçeği iğne oyasıyla karşınızdayız. İğne oyası yapmasını seven hanımların hemen yapabileceği, acemi olan hanımların ise yapmak için can atabileceği türde bir iğne oyası örneğidir. Aynı zamanda bu iğne oyası modelimizin bir diğer adı ise rüzgar gülü iğne oyası modelidir. Sık tercih edilen oya türlerinden olan motifimizin resimli halindeki duruşunun da ne derece emek harcanmış halde olduğunu görebilirsiniz. Yapım aşamasında dileyeceğiniz her türlü ipleri harmanlayarak, kolay ve basit şekilde iğne oyası pervane çiçeğini yapabilirsiniz.

İğne Oyası Pervane Çiçeği

İğne Oyası Pervane Çiçeği

İğne oyası pervane çiçeğinde ilk etapta üç farklı renkte iplik seçilmesi gerekmektedir. Bu modelin yapımında en güzel duran renkler ise pudra pembesi, koyu pembe ve yeşil renkte iplikler olarak tavsiye edilebilir. Bunların dışında iğne oyası pervane çiçeğini yaparken, bu sayılan renklerin dışında ekstra olarak bir renkli ip daha seçebilirsiniz. Son seçilecek renk ise daha farklı bir renk tercih edilirse, çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz. Son seçilecek rengi aynı zamanda tomurcuk olarak da kullanabileceğinizden, yapılacak tamamen size ait olacak bu tercihle iğne oyası pervane çalışmanız daha güzel bir hal alabilecektir.

İğne Oyası Pervane Çiçeği Yapılışı

pervane çiçeği iğne oyası

İğne oyası pervane çiçeğinin yapılış kısmında ipleri hazır ettikten sonra ilk yapılması gereken, pudra pembesi olan ipi ele alıp her zamanki şekilde parmağınıza dolamalısınız ve zürafa ile başlangıcı yapmalısınız. Sonrasında parmak üzerinden 6 tane zürafa yapılacaktır. Devamında zürafaların üzerine ise artırarak boru şeklini alacak şekilde 8 sıra kadar daha zürafa çıkacağız.

Sonrasında ise 8 sıra olacak boruyu tamamlayınca, artık bunun devamında yaprak etrafına yaprak yapılması gerekecektir. Yaprak için bir zürafadan başlayıp, 2 sıra kadar artırarak ilerleyeceğiz ve yaprakları yapmaya devam edeceğiz. Devamında ise 4 kadar sıra daha zürafa çıkıp, daha sonra eksilterek ineceğiz. Böylelikle yaprak hazır hale gelecektir. İlerleyişinde simetrik şekilde aralar koyarak, 2 tane yaprak yapmak gereklidir. Sonrasında toplam olarak üç tane pudra pembesi yaprak elde edilmelidir. Böylelikle üç yaprağı tamamlayarak koyu pembe iple aralık koyulan yere batılmak kaydıyla, dış yaprakları yapmaya başlayacaksınız.

Dış yaprak için 2 zürafa ve pipitler de ekleyerek dolanmaya başlayacaksınız. Koyu pembe renk ipi sadece pudra pembesi yaprağın etrafına dolamak gereklidir. İlerlediğimizde 11 sıra kadar yapacağız ve motif ortaya çıkacaktır. Devamında 12. sırayı tek bırakarak, ucuna da pudra pembesi yaprakla birleştireceğiz. Bu işlemi bütün yaprakların üzerine ekleyerek devam edeceksiniz. Yeşil iple yapılacak işlem ise 5 tane pipit yapımı olacaktır. Bunu ise alt kısımları saklayarak ya da bölerek yapacağız. Farklı renkte iple de tomurcuk kondurup son işlem olarak, yapılacak o sapla pervane çiçeği motifini yapacağınız mendil veya tülbent kenarına işleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı