Ana Sayfa Kendin Yap Projeleri İğne Oyası Nasıl yapılır?

İğne Oyası Nasıl yapılır?

el örgüsü
iğne oyası modelleri

Uzun yıllar öncesine dayanan geçmişi ve el emeğinin en güzel örneği olan iğne oyası modelleri hala beğenilen, tercih edilen modellerdir. Özellikle “iğne ile kuyu kazmak” terimini doğrulayan bu kavram, ince bir ip ile düğümler ile oluşan inanılması güç, bir o kadar da özel ürünlerdir. Farklı yörelerde farklı örneklerin ağırlıklı olarak yapıldığını görsek de temelinde zürafa, kaya ve pipicik diye adlandırılan özel modellerin olduğunu bilinmektedir.

el örgüsü

Tek gözlü ve sık gözlü olarak iki çeşidi olan bu el örgüsü çeşidinin, uygulaması kolay olsa da sabır ve iyi bir el alışkanlığı gerektirmektedir. Genellikle sağlam ve burgusu çok olan ipler tercih edilir. İğne ise etamin iğnesi kullanılır. Bir iğne oyası düzgün ve kalıcı olması için sıkı düğümlerden oluşmalıdır. Bu neden ile ilk yapmaya başladığınızda bol miktarda zürafa çekerek elinizin alışmasını sağlayabilirsiniz.

Özel ve farklı motifler genellikle doğa figürlerinden oluşur. İğne oyası modelleri karanfil, gül, papatya ve yapraklar şeklinde yaygın olarak yapılmaktadır. Karadeniz ve Ege bölgelerinde yaygın olarak yapılsa da uzun yıllardan beri elden ele gelişerek yurdun her yanında uygulanan ve tercih edilen örgü işleri içindir. Özellikle kızların çeyizi hazırlanırken iğne oyası yemeniler, havlu kenarları, yazmalar, oda takımları ve yatak odası setleri mutlaka çeyizin içinde yer alır. Bu şekilde zarif ve inanılmaz güzellikleri ile gösterişli el emeği modeller sergilenmiş olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here