İğne Oyası Havlu Kenarı Örnekleri

İğne Oyası Kenar Süslemeleri
İğne Oyası Kenar Süslemeleri

Geçmişten gelen en değerli miraslardan olan iğne oyaları, bugüne kadar çok evreler atlatmış en güzel örneklerdir. Çeyizliklerin vazgeçilmezi olan süsleme malzemeleri olan iğne oyaları gerçek anlamda adeta sanat eseri gibi olan iğne oyası modellerinden havlu kenarı örnekleri de epey tutulan örnek çeşitlerinden olmuştur.

İğne oyasından yapılan nakış işlemeler kız çeyizlerinde de vazgeçilmez durumdadır. Bütün genç bayanların çeyizlerinde mutlaka yer edinmiş olan iğne oyaları havlu kenarı türleri, yazma kenarları, gömlek kenarları, iç çamaşırlarında ve de örtülerde de bulunur. Aynı şekilde iğne oyaları günümüzde de ev eşya süslemeleri, triko, giyimlerde kullanılmasının yanı sıra birde kolye ve kemer, küpe olarak da kullanılmaktadır.

İğne oyaları geleneksel anlamda yapılan çeyizlerin yanında birde kayınvalideye ve eltilere de hediye olarak verilirdi. Havlu kenarı iğne oyası türleri eskinin saygın türleri olarak da adlandırılmaktaydı. İğne oyası havlu kenarı merasimlerde, düğünlerde, cemiyetlerde de kullanılan türlerdir. Asilliğin simgesi olan genç kızların çeyizlerinde yer alan havlu kenarları çeyizlerin vazgeçilmezi oldu her zaman.

Gelinlik çeyizlerde yer almakta olan havlu kenarı Anadolu kırsalında çeşitli çiçeklerde de sümbül, gül, karanfil, nergis türünde motiflerle kullanılmaktaydı. Oldukça zahmetli el sanatının yapımları da zor olmaktadır. Tarihsel anlamda iğne oyası ipek kullanımı ile yapılmaktaydı. Modern türde pamuk iplikle yapılmakta olan iğne oyası Osmanlı İmparatorluğunda saraylarda da sıkça kullanılan örneklerdendi.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sevgi yukardaki grili pembeli kayalı iiii havlu kenarindan 3tanen yaptirmak istiyorum sana nasil ulasiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı