İğne Oyası Baş Örtüsü Yapımı

İğne Oyası Baş Örtüsü
İğne Oyası Baş Örtüsü

Selamlar, bu çalışmamızda ise iğne oyalarının gücünden yararlanacağız ve baş örtüsü yapımını göstereceğiz. Anadolu bayanlarının genellikle el işleri konusunda yapmış oldukları örnekler, kesinlikle bakıldığında takdire şayan örneklerdir. Bu konuda baş örtüleri de Anadolu hanımlarının el emekleri ve mükemmel eserleridir. İşte bu nedenle, sizlere iğne oyası baş örtüsü yapımını öğretmek istedik. Anadolu’da bütün hanımlar, baş örtülerini iğne oyalarıyla işlemektedir. Fakat bunu yapabilmek için belli başlı tekniklerin bilinmesi gerekir. Eğer daha önce hiç bu tarzda bir çalışma denemediyseniz, mutlaka site içi benzer çalışmalardan yardım almalısınız. Aksi taktirde, biraz zorlanabileceğiniz türde bir çalışma olabilir.

İğne Oyası Baş Örtüsü

Resimli anlatım olarak da paylaştığımız bu çalışmada, iğne oyasının hangi işlem adımlarıyla yapılabileceğini fark etmiş olacaksınız. Baş örtülerinin daha modern ve şık bir hal alabilmesi için, bu türde motifler sıkça kullanılmaktadır. Baş örtüleri çevresinde herhangi bir işleme yoksa, oldukça sade görünecektir ve pek dikkat çekmeyecektir. Oysa çevresinde işlemesi olan farklı bir modeli simgeleyecek bir baş örtüsü, hanımların daha zarif oldukça zarafetli görünmesini sağlayabilir.

Baş Örtüsü Yapımı

İğne Oyası Baş Örtüsü Yapılışı

Dilerseniz hemen, bu resimde görünen oldukça modern duran el işi baş örtüsü yapılışına değinelim. Öncelikle alt kısım resimde göründüğü gibi yapılacaktır. Devamında ise aynı düzende devam edilecektir. Sonraki işlem adımı olan farklı renkte iple başlanıp, devamı da o şekilde getirilecektir. El işlemesinde sonraki aşama ise, bir tane pimpirik yapımı olacaktır. Daha sonra ise tekrar bu pimpirik yapımı sonrası, işlemenin üzerine çıkılacaktır. İşlemede aşağıya yönlü inilip, tekrar yukarı çıkış yapılarak devam edilecektir. Bu şekilde resimde göreceğiniz gibi işlemleri tamamlamış olacağız.

Sonrasında ise yazmayı ters şekilde çevirip, aynı işlemi diğer pimpiriğin üzerine yapmalıyız. Bu şekilde devam ettiğinizde bitmiş olacaktır. Yani biri yazmanın düzünden, diğeri ise ters çevrilip tersinden şekilde yapılacaktır. Fakat unutulmaması gereken, ikisinin de boyları aynı olacak şekilde devam edilmesidir. Yoksa uç kısımlar eklendiğinde, denk gelmeyebilir. Daha sonra etrafını çevireceğiz. İkisinin etrafını da karşı renklerle, üzerine küçük türde pimpirikler yaparak tamamlayacağız. Böylelikle iğne oyasıyla yapılan baş örtünüz tamamlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı