İğne Oyalarını Kıskandıracak Tığ Oyası

İğne Oyalarını Kıskandıracak Tığ Oyası
İğne Oyalarını Kıskandıracak Tığ Oyası

İlk bakıldığında bu iğne oyası dedirtecek yeni bir tığ oyası modeli ve anlatımıdır. Tasarım itibari ile de iğne oyası modellerini kıskandıracak güzelliktedir. Çiçeğinin yaprakları keloğlan oyasından bile çok daha güzel durmaktadır. Yazmalarınızda görmek isteyeceğiniz bu yalancı iğne oyasını çok beğeneceksiniz.

Kalın olmayan ve oldukça da zarif bir iğne oyası örneğidir. Örnek videolu anlatımında her bir motifin keloğlanları dönüşümlü olarak iki farklı renkte oya ipi ile çalışılmıştır. Oyanın zemini yine çoğu oyada görebileceğimiz gibi yeşil ile işlenmiştir. Her bir motif de standart olarak beyaz renge de yer verilmiştir.

İğne Oyasını Andıran Tığ Oyası
İğne Oyasını Andıran Tığ Oyası

İğne Oyalarını Kıskandıracak Keloğlan Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Oya modeli 3 sıradan oluşmaktadır. Ara vermeli bir yazma örneğidir.

İlk sıra tığ batısı üzerine yapılmaktadır. Bu sırada ara için 3 adet basit herkesin bildiği bir motif örneği çalışılmıştır. Ara haricinde yine bu sırada çiçeklerin yaprak zeminleri de yapılmıştır. Her bir motif için 2 yaprak ve aralarına da bir dal yapılmıştır. Tırabzan, sık iğne ve zincir teknikleri uygulanmıştır.

İğne Oyası Görünümlü Fıstıklı Tığ Oyası
İğne Oyası Görünümlü Fıstıklı Tığ Oyası

İkinci sırada uzun ilmekler bizi karşılamaktadır. Uzun ilmekleri elde etmek için bir pipetten destek alınmıştır. Beyaz renkle ikinci sırada yapılan dalın ucundan ilmekler edinilip pipet üzerine geçirilmiştir.

Üçüncü ve son sırada ikinci sırada elde edilen uzun ilmekler yardımı ile fıstık oyaları yapılmıştır. Bu aynı zamanda iğne oyalarındaki keloğlan figürünü andırmaktadır.

İğne oyalarını kıskandıracak güzellikte bu tığ oyasının yapımı için de aşağıdaki video sizlere yardımcı olacaktır.

Kaynak: https://youtu.be/I7Khu6PVzB0 (Sunayla El İşleri)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı