İğne Keçeleme İle Neler Yapılır?

iğne keçeleme yöntemi
iğne keçeleme yöntemi

Keçe kullanılarak yapılan çalışmalar oldukça keyifli ve kolaydır. Islak ve kuru olmak üzere iki çeşit keçeleme yöntemi vardır. Kuru keçeleme de iğne kullanıldığı için iğne keçeleme yöntemi adı verilir. Kuru keçeleme işleminde kullanılan iğne, özel keçe iğnesidir. Özel keçe iğnesi kullanılarak keçeleme işlemi daha pratik ve kısa sürede yapılır. İğne keçelemeyle özellikle süslemeler ve keçe işlemelerini rahatlıkla yaparsınız.

Evde bulunan malzemelerle keçeleme yapmak istiyorsanız, iğne keçeleme yöntemi tam size göredir. İğne keçeleme işlemi için gerekli olan malzemelerimiz; özel keçe iğnesi, dayanıklı bir telli fırça, dilediğimiz renklerde yün ipliktir. Dayanıklı telli fırça yerine kalın bir süngerde kullanabilirsiniz. Öncelikle iğne keçeleme işlemini yapmak istediğimiz kumaşın üzerine istediğimiz şekli çiziyoruz. Dilediğimiz renkteki yün iplik ya da lifi, çizdiğimiz şeklin üzerine yerleştiriyoruz. Keçeleme işlemini yapacağımız kumaşın altına sünger ya da telli fırçamızı yerleştiriyoruz.

Bu sayede keçe iğnemizin kırılmasını engellemiş oluyoruz. Yün liflerimizin üzerine iğnemizi bastırıyoruz. İğnenin yardımıyla yün lifleri kumaşımıza işliyoruz. Yün kumaşa iyice ipleyene kadar iğneleme işlemimize devam ediyoruz. Yün lifler tamamen keçe halini alıp, kumaşın arka yüzünde belirene kadar tekrarlıyoruz. Yün liflerinizin tamamen kumaşınıza birleşmesi gerekir. Yün keçe halini alırken, kumaşla bütünlük sağlanır. Herhangi bir dökülme ya da yıkanma sırasında deforme söz konusu olmaz. Dikkat edilmesi gereken püf nokta, keçe iğnesini mümkün olduğunca yün liflere saplayarak, keçeleşmesini sağlamaktır.

İğne keçeleme yöntemi oldukça pratik olmakla birlikte, sabırla tekrar gerektiren bir iştir. Keçeleme işlemini tamamladığınız zaman çok güzel sonuçlar elde edersiniz. Bu işlemi kıyafetlerinizde uygulayabilir, süsleme işlerinizde kullanabilirsiniz. Özel keçe iğnenizin altına ucunun zedelenmemesi için sünger yahut fırça koyunuz. Böylece uzun ömürlü bir kullanım sağlarsınız.

ıslak keçeleme yöntemi
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı