Hürrem Pullu Fıstık Oyası Yapımı

Hürrem Pullu Fıstık Oyası Yapımı
Hürrem Pullu Fıstık Oyası Yapımı

Hem tığ oyasının hem de iğne oyasının birlikte kullanıldığı Hürrem pullu fıstık oyası çok beğeneceğiniz bir oya modeli olacak. Görünümü itibari ile oldukça şık duran bu oyayı zengin oya modelleri içerisine kolaylıkla dahil edebiliriz. Yapılışı olsun güzelliği olsun oldukça beğeni alacağınız düşündüğüm bu oyayı gelin hep birlikte inceleyelim.

Hürrem pulu hazır satılan bir puldur. Hürrem gözü diye de isimlendirilir. Oyanın ortasını bu güzel pırıltılı Hürrem pulları ile süslenmektedir. Oyanın üstü tığ ile alt kısmı da iğne ile yapılmaktadır. Bu Hürrem pullu fıstık oyası yazmadan ayrı örülmektedir. Ardından yazma kenarına iğne ile ekleme işi gerçekleştirilmektedir. İstenirse tığ ile de eklenebilmektedir.

Hürrem Pullu Fıstık Oyası
Hürrem Pullu Fıstık Oyası

Hürrem Pullu Fıstık Oyası Yapılışı

İlk olarak oyanın üst kısmı yani fıstık motifinin yapımı ile başlanır. Fıstık oyası, Hürrem pulunun arka tarafından yapılmaya başlanır ve tığ ile örülür. Fıstık oyası belli bir sayıda zincir çekerek, zincir etrafında ilmekler uzatıp, uzatılan ilmeklerden ip geçirilip toplamak suretiyle yapılır. İlk sırada 3 fıstık, ikinci sırada farklı renkte ip ile 6 fıstık ve son sırada da 8 tane fıstık motifi yapılmıştır. Her sıraya da mutlaka Hürrem pulunun arka yüzünden başlanır.

Üst tarafı tığ ile fıstıklarla süslendikten sonra alt taraftaki kelebek kanatları da iğne oyası ile yapılır. Fıstık oyasının alt kısmına 3 adet dörtlü kelebek kanadı yapılır.

Hürrem pullu fıstık oyası bittikten sonra yazma kenarına iğne ile eklenir. Bunun için iki fıstık oyası arası da iğne oyası ile zürafalar örülmek sureti ile yapılır. Hem yazma kenarını yaparken hem de fıstık oyasını eklerken yazmanın ters tarafında çalışır. Yazma kenarı boyunca bu işlemleri tamamladıktan sonra bir tülbent ile ütüleme yapılır ve hazır hale getirilir.

Hürrem Pullu Fıstık Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı