Hurda Kumaşlardan Sepet Yapalım

Eski hurda kumaşlarınızı değerlendirip hatıralarınızı hep canlı tutacak bir sepet yapımı için yine karşınızdayım. Hepimizin evinde kıyısında köşesinde eski yıpranmış gömlek, bluz vb. kıyafetleriniz mevcuttur. Bunları keserek ya da dışarıdan hurda kumaş temin ederek size anlatacağım şekilde ördüğünüzde harika bir geri dönüşüm projesine imza atmış olacaksınız.

Hatta eski kumaş bebek battaniyelerinizi de bozup geri dönüşüm sepet yapmanız da mümkündür. Bu projede de eskimiş kumaş bebek battaniyeleri uygun şekilde kesilip elde edilen hurda kumaşlardan sepet yapılmıştır. Yapımı oldukça basit ve kolay olan bu uygulama ile oldukça şirin saplı sepetler elde edeceksiniz.

Geri Dönüşüm Sepet İçin Malzemelerimiz

  • Dayanıklı bir makas
  • Örgü iğnesi (uzun ve büyük gözlü)
  • İğneler
  • En az 9 adet battaniye (ya da 9 metre kumaş, sepet ne kadar büyük o miktarda kumaş, flanel kumaş tercih edilmekte)
  • Tığ işi iplik
  • En az 3 metre plastik kordon ya da geri dönüştürülmüş kordon kablo (yaklaşık 6,5 cm genişliğinde, sert fakat bükülebilir)
Hurda Kumaşlardan Sepet
Hurda Kumaşlardan Sepet

Hadi Hurda Kumaşlardan Sepet Yapmaya Başlayalım

Kumaşı Kes

Kumaş battaniyelerinizi 5 cm şeritler halinde kesin.

Hurda Yığınları

Tüm battaniyeleri aynı şekilde kesin. Ortaya hurda kumaşlardan sepet yapımı için bir yığın hurda kumaş yığını çıkacaktır.

Büküm İşlemi İçin Hazır Olun

Üç şerit kumaş ve kabloyu hazırlayın.

Üç Şeritten İlk Demeti Oluşturun

Üç şeridi bir araya getirin ve bir demet oluşturun. Demetin ucunu alın ve kablonun ucuna doğru yaslayın.

Kordonu Kumaşlarla Örtmek

Şeritlerin diğer ucunu kordonun etrafına sarın ve kordonun ucunu tamamen kapatın.

Sargıyı Başlat

Kumaş şeritlerini kordonun etrafına tekrar tekrar sarmaya başlayın. Böylece kordonun ucu tamamen örtülür. Katlanmış bölümün etrafına da sarın.

İğneleyin

Şeridin uçlarını gevşetmeyecek şekilde sabitlemek için birkaç iğne kullanın. Eğer gevşerse endişelenmeyin. Yeniden başlayın ve yaklaşık 10 cm daha uzun bir kaplama katıyla sarmaya özen gösterin.

Daha Fazla Ekle

Kumaş sargısına devam edin. Kumaş sargısı ile kordonu daha da uzatın.

Sargıyla Devam Et

Üç ilave kumaş şeridi bir araya getirildiğinde, onları önceki kumaş şeritlerinin uçlarına ekleyin.

Önceki Şeritlerin Örtülen Uçları

Kordonun başında yaptığınız gibi, yeni şeritleri kordonun etrafına sarın ve ilk şeritlerin uçlarını örtün. Tüm kumaş şeritlerini kullanana kadar sarmaya devam edin. Artık kumaşla sarılmış çok uzun bir kablo parçanız olacak.

İğne İle Tutturun

Sonuna geldiğinizde, kumaşı yerinde sabitlemek için birkaç iğne kullanın. Doğrudan kumaş ve kablo boyunca iğneleyin.

İplik İle Sağlamlaştırma

Kordon şeridinizin başlangıcını sağlamlaştırmaya başlamak için bir iğne ve tığ işi ipliğini kullanın. İpliği bir kaç kez dolaştırın.

Sepetim Altını Yapmaya Başlayın

Kumaşla sarılmış kordonu spiral haline getirmeye başlayın. Çok sıkı sarmaya dikkat edin. Sararken, yerine sabitlemek için iğne ve ipliği kullanın.

Sarmala Devam

İplik ve iğne ile dikerken iğneyi önceki halkaya itin ve dış halka etrafına sabitleyin. Bu tekrarlama işlemi ile birlikte spiral etrafını                 tutun ve sıkıca çekin.

Dönmeye Devam Et

Arzu ettiğiniz sepet tabanına yetecek kadar büyük bir daireye gelene kadar spirale devam edin. Tabanınızın etrafına bir kat daha spiral yapın.

Yan Tarafa Başlayın

Parmaklarınla yavaşça son spirali yukarıya kaldırın ve bir önceki spiralin üstüne getirin. Bu, yukarı doğru hareket etme spirallerin hizalanmasına yardımcı olur.

Yanları Çık

Gittikçe iğne ve ipliklerle sabitleyerek spiral oluşturmaya devam edin. Spiralleri diğerinin üzerine yerleştirin. Sepetin kenarları yukarı doğru çıkmaya başlayacaktır.

Kolları Ekle

Arzulanan sepet yüksekliğine ulaşıncaya kadar kenarları yükseltmeye devam edin. Eğer sepette tutamaç istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin. İğnenizi ve ipliğinizi kullanarak, ilk tutacağınızın başlamasını istediğiniz yere varana kadar en az beş kez güvenli bir şekilde sıkıca sarmaya devam edin.

Tutacağı Dikmek

Alttaki spirale sabitlemeden tutacağın üzerine ip dolamaya devam edin. Bunu yaklaşık 20 cm devam ettirin.

İkinci Kolu Oluşturun

20 cm sonuna ya da istediğiniz kol uzunluğuna ulaştığınızda halkayı sepete geri getirin. İpliği ve iğneyi kullanarak aynı noktada en az beş kez sararak sapı  yerine oturtun. Her iki kolu da yerine oturttuktan sonra, hurda kumaşlardan sepeti bitirmeye yaklaştınız demektir.

Kordonu Kes

Kumaşın uçlarını çözün ve kordonu küçültün. Bunun, karşısındaki sapa geçmek için gereken miktardan daha kısa olmasını istiyoruz. Sadece kabloyu kesin, kumaş parçalarını kesinlikle kesmeyin.

Önceki Katmanlar Altına Kumaş Kıvırma

Kumaşı kablo ucunun etrafına sarın ve tamamen örtün. Gevşek kumaş şerit uçlarını alın ve üstteki iki spiralden geçirin. Eğer sepetinizin güzel ve sıkı olmasını istiyorsanız, kumaşın içeri girmesini sağlamak için bir örgü iğnesi veya başka bir sivri nesne kullanmanız gerekebilir.

Kumaş Kaybolana Kadar Sarın

Kumaşı katmanlardan sıkıca çekin. Çok uzun bir kumaş uzunluğunuz varsa, başka bir konumdaki üstteki iki spiral arasında bir kez daha sarma işlemini düşünün.

Sepet Kolunu Sarma

Demetten kumaş şeritlerinden birini alın, en yakın sepet sapıyla sarın. Sarma işlemini sıkı bir şekilde yapın.

Son Düğüm

Tüm kumaş şeritleri bir araya getirerek bir düğüm oluşturun.

Bir Yay Yap

Kumaş şeritlerin yıpranmış uçlarını kesin. Eğer şeritleriniz yeterince uzunsa, onları klasik bir final için yay şeklinde bağlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı