Hırka, Yelek ve Süveter İçin Yeni Kabartmalı Örgü Modeli

Hırka, Yelek ve Süveter İçin Yeni Kabartmalı Örgü Modeli
Hırka, Yelek ve Süveter İçin Yeni Kabartmalı Örgü Modeli

Yetişkinlerde uygulayabileceğiniz gibi çocuklarda da uygulayabileceğiniz yeni kabartmalı örgü modeli size eski örgüleri anımsatacak. Özellikle erkeklere gidecek ve şişle örülen bir örnek çalışmasından bahsedeceğiz.

Çok kolay bir model olduğunu belirtelim. Modelin ilmek sayıları 5+3 ve katlarından oluşmaktadır. Bu sayılara ayrıca 3 ilmek daha ilave edilmektedir. Kabartmalı örgü örneği toplamda 5 sıradan meydana gelmektedir.

Yeni kabartmalı örgü modeli küçük bir örnek üzerinde gösterilmiştir. Bunun için şişe 24 ilmek, +2 kenar ilmeği ile +1 ilmek atılarak toplamda 27 ilmek atılarak başlanmıştır.

Yeni Kabartmalı Örgü Modeli Yapılışı
Yeni Kabartmalı Örgü Modeli Yapılışı

İki Şişle Hırka, Yelek ve Süveter Kabartmalı Örgü Modeli Anlatımı

1. Sıra (Ters Yüz): Kenar ilmek örmeden alındıktan sonra ilk sıraya 2 ilmek düz örülerek başlanır. Sonrasında son 3 ilmeğe kadar sırası ile 5 ters, 3 düz tekrarı yapılır. Son 3 ilmek ise ters örülür. Bu ilk sıra yeni kabartmalı örneğin ilk kurulum aşamasıdır.

2. Sıra (Ön Yüz): Modelin ön yüzünde ilmekler görüldüğü gibi örülür. Yani 2 ters ile başlanır, 5 düz, 3 ters tekrarı yapılır.

3. Sıra (Ters Yüz): Birinci sıra gibi örülür. Tek farkla. O da son 3 ilmek düz örülür.

4. Sıra (Ön Yüz): 2 ters ilmek örülür. Ardından 1 alt sıradan düz örer gibi 1 ilmek alınır. Devamında 1 düz örülür, ip öne alınır, sonraki 3 ilmek birlikte ters olarak örülür. Sonraki ilmek düz örülür. Sonra alt sıradan 1 ilmek düz örer gibi alınır. İp öne alınır ve 3 ters ilmek örülür. Yani bu sırada artırma yapılmaktadır.

5. Sıra (Ters yüz): Birinci sıra gibi örülür.

Kaynak: https://youtu.be/S8qYr0BDkFY (NesrinceÖrgüler)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı